Aktywiści z
Akcji Miasto
pokazali w mediach społecznościowych wyniki pomiaru temperatur w różnych miejscach Wrocławia. Ławka na Placu Nowy Targ nagrzała się do 66,6 st. C, nawierzchnia na Placu Wolności - do 57 stopni.
Plac Nowy Targ nazywany jest w mieście
"betonową pustynią"
. Z rozstawionych na nim ławek i leżaków w upałach trudno korzystać. Miasto chciałoby "ożywić" plac, aby stał się on "miejscem spotkań". Wkrótce ma powstać na nim strefa gastronomiczna. Miejscy aktywiści alarmują jednak, że najpierw miejsce trzeba zazielenić, bo przy wysokich temperaturach mieszkańcy po prostu go unikają.
Jedna z ławek na placu nagrzała się do
66,6 st. C
.
Aktywiści porównali również temperatury na placu Wolności i oddalonej zaledwie o kilkanaście metrów zacienionej promenadzie miejskiej. Ławka na placu miała 61,1 st., a przy promenadzie 34,4 st. Płyty na placu nagrzały się z kolei do 57 st., podczas gdy nawierzchnia przy promenadzie - do 33 st.
Pomiary zostały wykonane przy temperaturze powietrza 35,5 st. C.
Wczoraj Akcja Miasto pokazała również kolejne wyniki pomiarów i zdjęcia uzyskane dzięki
kamerze termowizyjnej
. Można na nich zobaczyć
ławkę nagrzaną do 73,8 st. i płyty nagrzane do 77,8 st
.
"Czy na pewno zieleń obniża temperaturę w mieście? Sprawdziliśmy to wczoraj z kamerą termowizyjną przy 36 st. C. Odwiedziliśmy parki, place zabaw, skwery, Rynek i wiele innych miejsc. W następnych dniach będziemy pokazywać Wam wyniki tego spaceru. Dziś skupmy się na ławkach. Ławki są szczególnie ważne dla osób z ograniczoną mobilnością ruchową, starszych i dzieci. Ale nie tylko! Odpoczynek na ławce przy temperaturze powyżej 30 st. C pomaga każdemu.
Ławka na słońcu w upały jest bezużyteczna
- potrafi nagrzać się do 74 st. C. Widać to w Rynku: pomimo sezonu turystycznego i sporego ruchu, wszystkie ławki są puste" - piszą aktywiści.
Plac Nowy Targ we Wrocławiu, fot. East News