fot. East News
Na łamach czasopisma Nature Communications Earth and Environment pojawił się artykuł dotyczący
ryzyka występowania susz błyskawicznych na świecie
. Okazuje się, że rośnie ono gwałtownie i jest napędzane przez emisje dwutlenku węgla.
Susze błyskawiczne to szybko występujące zjawiska, różnią się one od zwykłych susz, które powodowane są niskimi opadami deszczu. Susze błyskawiczne są napędzane dodatkowymi czynnikami, takimi jak ekstremalnie
wysokie temperatury, silny wiatr i zmiany promieniowania słonecznego powodujące nadmierne parowanie wilgoci z gleby.
Badacze alarmują, że susze mogą poważnie wpłynąć na
ekosystemy rolnicze i ekologiczne:
"Oczekuje się, że ryzyko suszy błyskawicznej na polach uprawnych, wzrośnie na całym świecie, przy czym największy wzrost prognozowany jest w Ameryce Północnej (zmiana rocznego ryzyka z 32% w 2015 r. do 49% w 2100 r.) i Europie (32% do 53%) w najbardziej ekstremalnym scenariuszu emisji" - napisali autorzy artykułu.
Autorzy badania zwracają także uwagę, że susze błyskawiczne mogą mieć także wpływ na
bezpieczeństwo żywnościowe
na całym świecie. Kwestia ta ma ogromne znacznie, biorąc pod uwagę, że liczba ludności na świecie wciąż rośnie. Badacze przywołują, że według szacunków globalna populacja będzie nadal rosnąć do 9,7 miliarda ludzi w 2050 roku i 10,4 miliarda w 2100 roku. Popyt na przemysł rolniczy miałby się podwoić do 2050 roku.
Według naukowców susze błyskawiczne i ich coraz częstsze występowanie to
bezpośredni skutek ocieplenia klimatu,
w dużej mierze napędzanego przez emisje dwutlenku węgla:
"W związku z przyszłymi zmianami klimatu, pola uprawne będą nie tylko bardziej narażone na susze, ale także będą bardziej podatne na częstsze występowanie susz gwałtownych. W XXI wieku spodziewana jest znaczna ekspansja i intensyfikacja upraw, niezależnie od ścieżki społeczno-ekonomicznej, zwłaszcza w Afryce i Ameryce Południowej. W związku z tym całkowity obszar upraw, na którym przewiduje się wystąpienie gwałtownych suszy, również wzrośnie w całym przyszłym okresie" - zauważają naukowcy.
Przewiduje się, że zmiany klimatu będą siać spustoszenie w wielu innych wymiarach, prowadząc do zwiększenia częstotliwości i nasilenia huraganów i innych burz, większej liczby pożarów i bardziej intensywnych powodzi w przypadku obfitych opadów deszczu.
"Badanie to nadal podkreśla, że producenci rolni będą musieli stawić czoła rosnącemu ryzyku związanemu z
dostępnością wody
ze względu na szybki rozwój suszy" - powiedział w oświadczeniu Jeffrey Basara, profesor nadzwyczajny w Szkole Meteorologii w Kolegium Nauk Atmosferycznych i Geograficznych oraz w Szkole Inżynierii Lądowej i Nauk o Środowisku w Gallogly College of Engineering i współautor badania.
"W rezultacie presja społeczno-ekonomiczna związana z produkcją żywności, w tym wyższe ceny i niepokoje społeczne, również wzrośnie, gdy wystąpią straty w uprawach z powodu gwałtownej suszy" - powiedział.