fot. Twitter/East News
Sejm przyjął dziś ustawę, która
nadaje śląskiemu status języka regionalnego
. To efekt wielu lat wysiłków Ślązaków, a jednocześnie realizacja jednej z obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej. Teraz ustawa będzie musiała zostać przyjęta w Senacie i podpisana przez prezydenta.
Przyjęta ustawa zakłada wpisanie języka śląskiego jako języka regionalnego do
ustawy o mniejszościach narodowych
. Do tej pory taki status w Polsce ma jedynie język kaszubski. W praktyce oznacza to m.in. możliwość dobrowolnego nauczania języka śląskiego w szkołach, montowania dwujęzycznych tablic z nazwami miejscowości czy pozyskiwania funduszy na zachowanie i kultywowanie języka śląskiego.
- Obowiązkiem państwa jest zapewnienie dobrostanu języka śląskiego i jego użytkowników. Dziś już nie myślimy o tym, czy to zrobić, tylko w jaki sposób. Dzięki uznaniu języka śląskiego za regionalny zostanie podjętych szereg działań, które pozwolą ten język uratować. Powstaną programy rewitalizacji, zbadamy żywotność tego języka, odkryjemy może zapomniane słowa. (...) Uchwalenie ustawy o śląskim języku regionalnym wdroży mądre programy, które uchronią język śląski przed zagładą i pozwolą odeprzeć zagrożenia, jakie niosą dla naszego języka czas, polityka i globalizacja - mówiła w piątek
Monika Rosa
, posłanka KO, prezentując sprawozdanie komisji.
- Zmiana ustawy to niby kwestia dopisania kilkunastu liter, dwóch wyrazów: język śląski. Ale to jest tak naprawdę zmiana myślenia i funkcjonowania państwa, bo w tych słowach zawarte jest rozumienie relacji między państwem a mniejszością. Mniej lęku, więcej otwartości. Docenione zostaną działania obywateli i obywatelek Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz własnej kultury. Nasza wspólnota obywatelska po prostu wypięknieje, a w ostatecznym rozrachunku będzie chodziło o Hanię, Basię, o Jorga. Będzie chodziło o inksze dziołszki i inkszych synków. Będzie chodziło o to, że oni przybiegną do domu i pochwalą się swoim rodzicom kolejnymi słowami w języku śląskim. Bo co ten język śląski i poznanie swojej historii i kultury im dadzą? Na pewno otwartość, bo więcej drzwi do świata stanie dla nich otworem. Lepsze zrozumienie historii i przeszłości, bo trzeba mieć do niej szacunek. Mniej życia w lęku, bo czegóż się bać, jeśli rozumie się świat - argumentowała.
Dziś w Sejmie odbyło się głosowanie nad ustawą. Za uznaniem śląskiego za język regionalny zagłosowało 236 posłów, przeciwko - 186, 5 osób wstrzymało się od głosu. Projekt poparli parlamentarzyści
KO, Trzeciej Drogi i Lewicy
, a także dwaj posłowie PiS pochodzący ze Śląska. Reszta
PiS i Konfederacja
były przeciwko.
Według ostatniego spisu powszechnego narodowość śląską deklaruje 596 224 osób, w tym 236 588 jako pierwszą, a 187 372 jako jedyną. 467 145 osób przyznaje używanie w domu języka śląskiego.