Na piątek na godzinę 12:00 Solidarność i środowiska skupione wokół niej zaplanowały w Warszawie
marsz przeciwko Zielonemu Ładowi
. Hasło przewodnie brzmi "Precz z Zielonym Ładem". Manifestacja rozpocznie się na Placu Zamkowym w Warszawie. Następnie zgromadzeni przejdą przed przedstawicielstwo Komisji Europejskiej a później przed Sejm RP. Na proteście mają się pojawić m.in. politycy Prawa i Sprawiedliwości:
- Protest 10 maja, który jest organizowany przez "Solidarność" rolniczą, "Solidarność" pracowniczą, to marsz przeciwko tzw. Zielonemu Ładowi, który zadłuży funkcjonowanie naszych gospodarstw rolnych i gospodarstw rodzinnych. Zachęcam wszystkich Państwa do wzięcia udziału w tym marszu. Chodzi o to, aby była stabilność gospodarstwa, aby było bezpieczeństwo żywnościowe, aby zmiany klimatyczne - o których się mówi - były zmianami na dobre - przekazał szef rolniczej "Solidarności", Tomasz Obszański.
Postrzeganie Zielonego Ładu w Polsce
nie jest pozytywne
. Pokazuje to badanie przeprowadzone przez IPSOS w kwietniu tego roku oraz pracownię Opinia24 w lutym tego roku dla organizacji More in Common Polska.
Okazuje się, że aż
72 procent ankietowanych
uważa, że Zielony Ład przyniesie Polsce
więcej strat niż korzyści
. Tylko 27 procent. twierdzi, że korzyści będzie więcej niż strat. Jeśli chodzi o podział ze względu na poglądy polityczne to, o dominacji strat przekonanych jest m.in. 86 procent wyborców PiS oraz 58 procent wyborców Koalicji Obywatelskiej.
63 procent badanych uważa także, że wprowadzenie Zielonego Ładu oznacza, że ochrona klimatu i przyrody odbędzie się kosztem polskich rolników. Tylko 36 procent badanych twierdzi, że Zielony Ład oznacza wsparcie dla rolników dzięki lepszej ochronie przyrody.
Co ciekawe,
57 procent
ankietowanych uważa, że
działania zapobiegające zmianom należy podjąć już teraz
. Opinię, że walkę ze zmianami klimatu należy podjąć natychmiast, popiera 74 procent wyborców Koalicji Obywatelskiej, ale i 51 procent głosujących na PiS. 78 procent badanych chce przyspieszenia inwestycji w OZE, 76 procent chce zwiększenia dopłat do pomp ciepła i fotowoltaiki, a 67 procent - budowy elektrowni atomowych.
Polacy są jednak podzielni, jeśli chodzi o sprawiedliwość społeczną w kontekście Zielonego Ładu. 50 procent respondentów twierdzi, że na polityce klimatycznej skorzysta ogół społeczeństwa, a dokładnie tyle samo - że
skorzystają tylko najbogatsi
.