Logo
  • DONALD
  • LUBLIN: UCZELNIA WPROWADZA KIERUNEK Z SURVIVALU, BĘDZIE TEŻ DIAGNOSTYKA EKOPRZESTĘPCZOŚCI

Lublin: uczelnia wprowadza kierunek z survivalu, będzie też diagnostyka ekoprzestępczości

10.04.2023, 08:00
W wakacje na wielu polskich uczelniach rusza rekrutacje na studia. Uniwersytety już teraz przygotowują ofertę dla swoich przyszłym studentów.
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie
stworzył
nowe kierunku studiów
. Uczelnia od przyszłego roku akademickiego będzie kształcić m.in. na kierunku diagnostyka ekoprzestępczości, ale też i
survival i animacja przyrodnicza.
Jeśli chodzi o tę drugą propozycję, to prof. Tomasz Mieczan, dziekan Wydziału Biologii Środowiskowej, na którym ruszy nowy kierunek zapewnia, że studia będą "stanowić doskonałe połączenie pasji z edukacją".
Naukowiec podkreślił, że zanim podjęto decyzję o otwarciu nowego kierunku, przeprowadzono
analizę rynkową
, z której wynika, że rynek survivalu i animacji przyrodniczej bardzo dynamicznie rozwija się w tej chwili w Polsce i w Europie.
- Jednocześnie istnieje też
moda na kierunki związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem
oraz racjonalnym korzystaniem z zasobów przyrody. Myślę, że złożyła się na to wcześniejsza pandemia - bo doceniliśmy, jak olbrzymią rolę odgrywa środowisko i jaki potencjał kryje dla organizacji czasu - ale też toczący się konflikt zbrojny za wschodnią granicą, co wpływa na wzrost zainteresowania kierunkami o takim charakterze - wyjaśnia dziekan.
Prof. Mieczan zwraca uwagę, że obecnie panuje też moda na
szkolenia survivalowe
, co pokazuje, że społeczeństwo chce nabywać nowe umiejętności:
- Oznacza to, że wykorzystujemy zasoby przyrodnicze do organizowania aktywności turystycznej, organizacji wolnego czasu, zrelaksowania się, ale też zdobycia przy okazji bardzo użytecznej wiedzy. Z jednej strony wiedza ta dotyczy technik przetrwania, a z drugiej poznania funkcjonowania przyrody, w tym edukacji ekologicznej - podkreśla prof. Mieczan.
Wśród zajęć, które mają pojawić się na nowym kierunku Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, będzie można znaleźć
techniki przetrwania, anatomię człowieka, zwierzęta jadowite i toksyczne,
rośliny jadalne, rośliny ratownicze, sztukę tropienia zwierząt, fizjologię człowieka z elementami fizjologii wysiłku, kuchnię survivalową, pierwszą pomoc przedmedyczną, podstawy ekonomii, przedsiębiorczość, animację przyrodniczą w obszarach chronionych, organizację zielonych szkół czy projektowanie materiałów informacyjno-edukacyjnych.
- Survival i animacja przyrodnicza w Lublinie będzie
pierwszym takim kierunkiem w Polsce
. Nie ma go na żadnej innej uczelni. Myślę, że osoby, które interesują się przyrodą, aktywnością fizyczną, na pewno się na nim odnajdą. Studia te stanowić mogą doskonałe połączenie pasji z edukacją - ocenia prof. Mieczan.
Naukowiec zapytany o to, jaki zawód mógłby wykonywać absolwent tego kierunku stwierdził, że studia te są szczególnie dobrą propozycją dla osób, które myślą o własnym biznesie.
- Dlatego, że absolwent tego kierunku może stać się
właścicielem firmy turystycznej albo eventowej
zajmującej się na przykład organizacją szkoleń czy warsztatów z zakresu sztuki przetrwania. Poza tym może pracować też między innymi w biurach projektów przyrodniczych, w ośrodkach edukacji ekologicznej, organizacjach pozarządowych, których działalność koncentruje się wokół problematyki usług ekosystemowych - podkreśla dziekan.
Podczas rekrutacji  będą brane wyniki matury z języka obcego nowożytnego i z jednego z przedmiotów do wyboru: biologia, chemia, fizyka, informatyka, matematyka i geografia.
- Na razie zainteresowanie kierunkiem wśród młodzieży jest bardzo duże, co nas bardzo cieszy. Mamy nadzieję, że znajdzie to swoje odzwierciedlenie w naborze - dodaje prof. Mieczan.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA