Logo
  • DONALD
  • W 2022 ROKU ZAPOWIADANE SĄ REKORDOWE PODWYŻKI CEN ENERGII, BĘDĄ WYŻSZE NIŻ INFLACJA

W 2022 roku zapowiadane są rekordowe podwyżki cen energii, będą wyższe niż inflacja

09.11.2021, 12:10
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki
Rafał Gawin poinformował w rozmowie z
Rzeczpospolitą
, że w 2022 roku
podwyżki za prąd będą wyższe niż inflacja
. Urząd Regulacji Energetyki ma do 17 grudnia opublikować nowe stawki za energię na rok 2022 tak, aby mogły zostać wprowadzone od 1 stycznia:
- Termin złożenia wniosków taryfowych, które właśnie do nas wpłynęły, wynika z przepisów prawa, zgodnie z którymi przedsiębiorstwo przedkłada wniosek regulatorowi nie później niż dwa miesiące przed upływem terminu obowiązywania dotychczasowej taryfy. Punktem odniesienia przy ocenie treści tych wniosków jest dla regulatora przede wszystkim rynek giełdowy i notowania energii elektrycznej. Postępowania taryfowe planujemy zakończyć w terminie i nie przewidujemy opóźnień - powiedział Gawin.
Zapowiedział także, że możemy spodziewać się dwucyfrowego wzrostu cen energii:
-
Wzrost będzie dwucyfrowy na samej taryfie obrotu energią elektryczną.
Nie będzie to tym samym wzrost odpowiadający poziomowi inflacji, jak to miało miejsce w poprzednim roku. Natomiast trudno precyzyjnie określić, jaki będzie finalny wzrost w taryfie. To spółki obrotu muszą ocenić swoje koszty. Wniosek taryfowy przygotowuje spółka i to ona wie, jakie poniesie koszty. W procesie taryfowym to spółka przedkłada wniosek, w którym może nam pokazać koszty niższe lub wyższe w odniesieniu do naszego "modelowego" przedsiębiorstwa - tłumaczył Gawin w rozmowie z
Rzeczpospolitą
.
Przypomnijmy, że marcu tego roku wiceminister i pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej
Piotr Naimski
zapowiadał na antenie RMF FM, że
 prąd drożeje i będzie drożeć co najmniej do 2030 roku
Z kolei na początku października Towarowa Giełda Energii poinformowała, że średnia ważona cena kontraktu na dostawy energii ukształtowała się we wrześniu na poziomie 465,70 zł/MWh - w sierpniu wynosiła 383,42 zł/MWh. Portal wysokienapiecie.pl wskazywał z kolei, że "prąd jest już niemal dwukrotnie droższy (ok. 244 zł/MWh) niż rok wcześniej i trzykrotnie droższy niż wiosną 2020 roku (ok. 150 zł/MWh)".

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA