Kilka dni temu media społecznościowe obiegło
nagranie z kościoła we Włoszech
, na którym widać było, że komunię świętą oprócz księdza rozdaje mała dziewczynka. Sprawa wywołała międzynarodowe oburzenie i sprzeciw wielu katolickich organizacji. Teraz w rozmowie z mediami skandal wyjaśnia proboszcz parafii.
Incydent miał miejsce w miejscowości Ossanesga w prowincji Bergamo. Scenę, w której dziewczynka rozdaje komunię sfilmowali uczestnicy niedzielnej mszy świętej. Nagranie zamieszczono na katolickim portalu Gloria.tv. Wywołało ono oburzenie i dyskusję, nie tylko we Włoszech.
- Ledwo co kilka miesięcy temu szeroko komentowaliśmy Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie i to rozdawanie komunii świętej bez szacunku, bez godności, a w tych dniach dociera do nas już enty filmik, o tym jak nie szanuje się mszy świętej nie szanuje się Eucharystii, i co chwile takie obrazki są przed naszymi oczami z różnych parafii na całym świecie, tak jakby wiara w Eucharystię straciła jakiś sens - zwracał uwagę znany w mediach społecznościowych
ks. Daniel Wachowiak
w swoim komentarzu na YouTube.
Do biskupa Bergamo trafiło wiele skarg, głosów sprzeciwu i próśb o interwencję. Wierni pisali o
"liturgicznym horrorze"
i potępiali zachowanie proboszcza.
"Nie był to zwykły horror liturgiczny, ale akt o niespotykanej powadze, odzwierciedlający głęboko zakorzenioną, głęboką i powszechną ignorancję na temat Eucharystii, która została zredukowana do prostego "pożywienia", które należy niechlujnie rozdawać innym" - napisano na katolickim blogu Messa in Latino.
Proboszcz parafii,
ks. Eros Accorigi
w rozmowie z mediami postanowił wyjaśnić, dlaczego poprosił dziewczynkę o pomoc w rozdawaniu komunii. Jak stwierdził, tego dnia nie miał żadnego nadzwyczajnego szafarza komunii i dlatego wybrał ministrantkę, która - jego zdaniem - miała "najczystsze serce spośród obecnych w kościele grzeszników".
Ks. Accorigi nie do końca rozumie też tak silną krytykę.
-
Jakbym kogoś zabił... Nie sądzę, żeby doszło do jakiejś profanacji
. Ja naprawdę nie zrobiłem nic złego - powiedział lokalnej gazecie La Nuova Bussola Quotidiana.
Potwierdził także, że w sprawie interweniowała kuria w Bergamo, tamtejsze biuro liturgiczne jednak tylko przestrzegło go, aby więcej nie prosił dzieci o pomoc w rozdawaniu komunii.
Według Kodeksu Prawa Kanonicznego komunię rozdawać mogą duchowni Kościoła Katolickiego, a także klerycy, którzy przyjęli posługę akolitatu. Sobór Watykański II przywrócił również możliwość ustanowienia nadzwyczajnego świeckiego szafarza w miejscach, w których liczba kapłanów jest za mała. Według wytycznych Konferencji Episkopatu Polski nadzwyczajnym szafarzem może zostać mężczyzna w wieku 25-65 lat, siostra zakonna lub kobieta konsekrowana. Wymagane jest spełnienie wielu warunków, zgoda biskupa i przejście odpowiedniego kursu przygotowawczego.