Posłanka Koalicji Obywatelskiej
Katarzyna Piekarska
w rozmowie z RMF FM mówiła o planach przyszłego rządu na ochronę granic. Jak stwierdziła, granica musi być lepiej strzeżona, ale jednocześnie należy skończyć z "pushbackami".
Piekarska zaprzeczyła informacjom, jakoby miała zasiąść w rządzie.
- Nie, ja zostaję w Sejmie, w komisjach - administracji i spraw wewnętrznych, a także jestem w prezydium komisji sprawiedliwości i praw człowieka - stwierdziła.
Posłankę pytano m.in. o
aferę wizową,
którą nazwała "wielkim skandalem". Podkreślała, że "na pewno trzeba pilnować granic i ta granica musi być lepiej strzeżona".
- W tej chwili wcale - pomimo zbudowanej zapory - nie oznacza, że nie mamy nielegalnych imigrantów - powiedziała. - Gdyby ci sami ludzie, którzy doświadczali pushbacku ze strony straży granicznej, pojechali, kupili sobie te wizy, to normalnie wjechaliby do Polski.
Piekarska podkreśliła, że z tzw. pushbackami "trzeba skończyć".
-
Pushbacki muszą przejść do historii.
Mam nadzieję, że to będzie decyzja nowego ministra spraw wewnętrznych, ja w każdym razie będę o to postulować - stwierdziła.
Dodała, że choć straż graniczna zaprzecza stosowaniu tego typy praktyk, według jej wiedzy na granicy dochodziło do pushbacków.
- Ja mam inne wiadomości, że jednak pushbacki były stosowane. Trzeba będzie też bardzo dokładnie przejrzeć wszelkie
zmiany
, których dokonał poprzedni rząd, jeśli chodzi o kwestie związane z ustawą o cudzoziemcach i być może, nawet na pewno w niektórych kwestiach tę ustawę zmienić - powiedziała.
Wyjściem zdaniem posłanki nie jest jednak wpuszczanie wszystkich migrantów do Polski.
-
Nie chcę wpuszczać wszystkich do Polski
. Od razu powiem to jasno i kategorycznie: granica musi być dobrze strzeżona, w tej chwili dobrze strzeżona nie jest, bo bardzo wielu cudzoziemców, którzy przychodzą od nas, przechodzą do Niemiec i Niemcy przekazują nam te osoby.
Przypomnijmy, że komisja ds. afery wizowej ma być jedną z trzech pierwszych, których powołania chce nowa większość parlamentarna. Dwie pozostałe to komisja ds. inwigilowania Pegasusem i komisja ds. zbadania wyborów kopertowych z 2020 roku. Powstanie tej ostatniej w czwartek przegłosował Sejm. Wszystkie kluby głosowały "za".