Zgodnie z obowiązującym od marca 2018 roku przepisami,
polowanie z osobami poniżej 18. roku życia jest zabronione
. Środowisko domaga się zmian przepisów a politycy od miesięcy debatują nad powrotem dzieci na polowania w charakterze obserwatorów.
"
Stan ten kłóci się z wieloletnią tradycją łowiecką
, w której dzieci od najmłodszych lat brały udział w polowaniach, zainteresowane pasjami rodziców (...) Tradycja ta obowiązuje od dnia dzisiejszego w wielu krajach europejskich. W niektórych z nich młodzież w wieku powyżej 16. roku życia dopuszczana jest do wykonywania polowania" - podkreślono w obywatelskim projekcie noweli Prawa łowieckiego, który w kwietniu trafił do Sejmu.
Teraz
Polski Związek Łowiecki
postanowił przypomnieć o sprawie i
ogłosił konkurs literacki dla dzieci i dorsołych, w którym zadaniem jest opisanie swoich przeżyć z pierwszego polowania
:
"Celem Konkursu jest poznanie autentycznych doznań i wrażeń osób, które w towarzystwie swoich rodziców/opiekunów prawnych lub innych myśliwych uczestniczyły w swoich pierwszych polowaniach w charakterze obserwatorów oraz
przyczyn, które spowodowały kontynuowanie pasji jaką jest łowiectwo
" - wyjaśnia Polski Związek Łowiecki.
"Jest on skierowany przede wszystkim do ostatniego rocznika dzieci, które mogły zgodnie z prawem uczestniczyć w pokoleniowej tradycji" - podkreślono.
Konkurs ma odbywać się cyklicznie a nagrody mają zostać rozdane w grudniu każdego roku.
Jedną z nagród jest publikacja prac w czasopiśmie "Łowca Polski". Przewidziano także nagrody rzeczowe w formie bonów podarunkowych i rzeczowych od 300 do 1000 złotych.