Logo
  • DONALD
  • USA: PO ZAPEWNIENIU DOCHODU PODSTAWOWEGO BEZDOMNYM OKAZAŁO SIĘ, ŻE DUŻO ŁATWIEJ JEST IM WYJŚĆ NA PROSTĄ

USA: po zapewnieniu dochodu podstawowego bezdomnym okazało się, że dużo łatwiej jest im wyjść na prostą

25.06.2024, 06:00
fot. Pixabay @mrminibike
Jesienią 2022 roku
władze Denver
zdecydowały się zainicjować program b
ezwarunkowego dochodu podstawowego
. Objął on ponad
800 mieszkańców
Kolorado doświadczających bezdomności lub w innych "nieustabilizowanych sytuacjach życiowych". Uczestnicy programu otrzymywali bezpośrednie płatności gotówkowe bez żadnych zobowiązań i mogli wydawać pieniądze na wszystko, czego potrzebowali. Projekt jest finansowany przez miasto Denver, Colorado Trust i anonimową fundację. Łącznie uczestnicy projektu otrzymali już ponad 9 mln 400 tys. dolarów.
W połowie czerwca tego roku przedstawiono roczny raport z projektu. Okazuje się, że już po
10 miesiącach pobierania świadczenia 45 procent uczestników projektu znalazło własny dom lub mieszkanie
.
Oprócz tego z raportu wynika, że jego uczestnicy rzadziej lądowali na pogotowiu w szpitalu oraz w więzieniach. Tym samym ograniczenie korzystania z usług publicznych pozwoliło miastu zaoszczędzić 589 tys. 214 dolarów.
W założeniu program miał trwać rok, jednak został on przedłużony na kolejne 6 miesięcy. Uczestników podzielono na trzy grupy. Jedna otrzymywała
1000 dolarów miesięcznie
przez rok, z kolei druga grupa otrzymywała 6500 dolarów z góry, a następnie
500 dolarów miesięcznie
. Ostatnia trzecia grupa otrzymywała 50 dolarów miesięcznie jako grupa kontrolna.
Pieniądze, którzy otrzymywali mieszkańcy, pomogły w pokryciu bieżących wydatków, takich jak transport, higiena, ubrania, artykuły spożywcze, czy opłacenie stałych rachunków. Uczestnicy każdej z grup zadeklarowali
większą stabilność finansową
i mniejszą zależność od programów pomocy finansowej w nagłych wypadkach.
Z raportu wynika także, uczestnicy projektu należący do grupy, która otrzymywała płatności ryczałtowe lub 1000 dolarów miesięcznie, miały większe szanse na znalezienie stabilnej pracy w pełnym wymiarze godzin niż wcześniej. Uczestnicy deklarowali także lepsze zdrowie psychiczne i więcej czasu na spędzanie go z rodziną.
Efekty programu są zadowalające i władze Denver mają nadzieję na przedłużenie programu na trzeci rok. Co istotne w program sprawdza się również w innych miastach w USA, których jest testowany, dlatego też lokalni liderzy i eksperci ds. bezpieczeństwa ekonomicznego próbują zmieniać lokalne przepisy tak, by uwzględnić w nich podobne programy. Na taki krok zdecydowała się już  Kalifornia i Nowy Meksyk, które wprowadziły podobne rozwiązanie w ustawodawstwie stanowym:
- Wnioski płynące z tych programów pilotażowych przenikają do całego ekosystemu wsparcia.
Ludzie naprawdę widzą potencjał
tych programów oraz korzyści płynące z dawania ludziom pieniędzy i obdarzania ich zaufaniem - przekazała w rozmowie z serwisem Business Insider Teri Olle, dyrektorka Economic Security California, oddziału organizacji non-profit Economic Security Project.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA