Logo
  • DONALD
  • WŁOCHY I SZWAJCARIA PRZESUWAJĄ SWOJĄ GRANICĘ PRZEZ TOPNIEJĄCY LODOWIEC W ALPACH

Włochy i Szwajcaria przesuwają swoją granicę przez topniejący lodowiec w Alpach

30.09.2024, 16:45
Fot. Unsplash / Guardian
Włochy i Szwajcaria
zgodziły się na
przesunięcie swojej granicy
ze względu na topniejące w Alpach lodowce. Zmiana dotyczy obszaru pod
Matterhornem
, jednym z najwyższych szczytów w Europie, w regionach Plateau Rosa, Testa Grigia oraz Gobba di Rollin. Szwajcaria podpisała decyzję w piątek, kolejnym krokiem będzie uzyskanie podpisu ze strony włoskiej.
- Znaczące odcinki granicy są określone na podstawie działów wodnych, grzbietów lodowców, firnów albo wiecznego śniegu - przekazał w komunikacie rząd Szwajcarii. - Te formacje zmieniają się wraz z topnieniem lodowców.
Europa jest najszybciej ogrzewającym się kontynentem i postępujące zmiany klimatyczne przyczyniają się do zmniejszania powierzchni lodowców między innymi właśnie w Alpach. W 2023 roku
szwajcarskie lodowce straciły 4% swojej objętości
, a rok wcześniej 6%, co stanowi dwa największe wyniki w historii pomiarów. W niektórych partiach wstrzymano pomiary, ponieważ lodowce całkowicie zniknęły.
Plan przesunięcia granicy między Szwajcarią i Włochami pojawił się w maju ubiegłego roku, jednak dopiero w piątek szwajcarski rząd oficjalnie go zaakceptował. Teraz porozumienie musi podpisać Rzym. Ma to pomóc uregulować kwestie zarządzania określonymi obszarami naturalnymi tego regionu. Zmiany odczuje słynny ośrodek narciarski Zermatt pod Matterhornem, ponieważ nowa granica zostanie dostosowana wokół słupów granicznych w Testa Grigia, Plateau Rosa, Rifugio Carrel oraz Gobba di Rollin.
Fot. Guardian
Grafika przedstawia sposób, w jaki ustala się granicę między Szwajcarią i Włochami. Odcinki przebiegające przez Alpy są uwarunkowane m.in. grzbietami lodowców, które w wyniku topnienia zmieniają swój kształt, a w konsekwencji również przebieg granicy. 
Topniejący lodowiec na Matterhornie zeszłego lata odkrył zwłoki niemieckiego wspinacza, uważanego za zaginionego od 1986 roku. Ocieplenie klimatu zagraża także innym lodowcom w Szwajcarii, również poza granicą z Włochami. Eksperci ostrzegają, że nawet planowane spowolnienie zmian klimatycznych może nie wystarczyć, by je uratować przed całkowitym stopnieniem.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA