fot. East News
Władze
Wielkiej Brytanii
zdecydowały się
rozszerzyć listę zwierząt
, które zostaną
objęte ochroną prawną
w ramach ustawy o dobrostanie zwierząt.
Jest to związane z publikacją naukowców z London School of Economics and Political Science, którzy zbadali, że takie stworzenia jak
ośmiornice, kraby, homary, krewetki, mątwy, kalmary czy raki odczuwają ból
i mają zdolność odczuwania. Przeanalizowano ponad 300 prac naukowych dotyczących tej kwestii.
Naukowcy zdolność odczuwania określili, jako "zdolność do doświadczania takich uczuć jak ból, przyjemność, głód, pragnienie, ciepło, radość, komfort i podniecenie".
W związku z tym dziesięcionogi oraz głowonogi zostaną objęte ustawą o dobrostanie zwierząt.
- Cieszę się, że rząd postanowił wdrożyć zalecenia będące efektem prac mojego zespołu. Od wielu lat ośmiornice i inne głowonogi cieszyły się ochroną naukową, ale dopiero teraz zostaną one objęte ochroną sięgającą poza obszar nauki - stwierdził Jonathan Birch, profesor LSE zaangażowany w projekt Foundations of Animal Sentience Project.
W artykule wymieniono szczegółowe zalecenia dotyczące właściwych praktyk w zakresie dobrostanu badanych zwierząt. Wśród nich znalazł się zakaz pozbawiania krabów szczypiec, zakaz sprzedaży żywych krabów i homarów "nieprzeszkolonym, niewykwalifikowanym handlarzom", zakaz gotowania żywcem i rozczłonkowywanie na żywca.
Naukowcy podkreślili także, że nie istnieje taka metoda uboju ośmiornic, która "byłaby zarówno humanitarna, jak i komercyjnie opłacalna na dużą skalę".
Z kolei brytyjski rząd podkreślił w komunikacie, że
nowe przepisy "nie zaszkodzą takim gałęziom gospodarki jak rybołówstwo"
:
"Nie planuje się odnotowania zmiany w obszarze połowów skorupiaków czy w funkcjonowaniu branży gastronomicznej. Nowe rozwiązania prawne mają za zadanie zagwarantować, że dobrostan zwierząt będzie uwzględniony w przyszłym procesie decyzyjnym" - przekazano.