fot. East News
21 grudnia Europejska Agencja Leków wydała
zgodę na użycie szczepionek przeciwko koronawirusowi wyprodukowanych przez Pfizer i BioNTech
. Kilka godzin później zgodę na dopuszczenie preparatu do obrotu wydała Komisja Europejska. W związku z tym szczepienia w krajach Unii Europejskiej rozpoczną się w dniach 27-29 grudnia.
Do Polski już jutro ma trafić 10 tysięcy dawek szczepionki.
W niedzielę szczepienia przyjmą pierwsi medycy z Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA.
- W niedzielę zostanie zaszczepionych w CSK MSWiA ponad 300 osób, którzy są pracownikami tej placówki. Potrwa to kilka godzin. Na pewno pięć osób otrzyma szczepionkę w warunkach reprezentacyjnych. Chcielibyśmy postawą pracowników CSK MSWiA zachęcić Polaków do tego, aby zaszczepić się przeciw COVID-19 - tłumaczyła rzeczniczka szpitala
Iwona Sołtys
.
Dziś na antenie Polsat News
Michał Dworczyk
, szef Kancelarii Premiera poinformował, że
szczepienia grupy "jeden", kolejnej po medykach mogą rozpocząć się już w połowie stycznia
.
- Jest bardzo prawdopodobne, że
w styczniu przejdziemy do szczepienia grupy pierwszej,
czyli do tej, do której zakwalifikowani są
seniorzy i wybrane zawody takie jak przedstawiciele służb mundurowych i nauczyciele
- mówił Dworczyk.
Podkreślił, że plan jest jednak
uzależniony od terminów dostaw szczepionek
. Od stycznia co tydzień do Polski ma trafiać około 300 tysięcy dawek.
- Pamiętajmy, że te 300 tys. dawek trzeba podzielić na pół, bo do zaszczepienia zawsze potrzebne są dwie dawki. W związku z tym jest zbyt wiele zmiennych, by powiedzieć, że w tym i tym miesiącu 40-letni, czy 50-letni Polacy, którzy nie są uwzględnieni w grupie "zero", czy grupie "jeden" będą mogli się szczepić - tłumaczył szef Kancelarii Premiera.
Narodowy Program Szczepień
dzieli akcję na kilka etapów. Na
etapie "zero"
zaszczepiony zostanie personel medyczny, pracownicy MOPS, DPS i personel administracyjny w placówkach medycznych i sanepidach. W
kolejnym etapie
szczepieniom mają zostać poddani pensjonariusze domów pomocy społecznej i innych miejsc opieki, osoby powyżej 60. roku życia, zaczynając od najstarszych i służby mundurowe oraz nauczyciele.
Następnie
szczepione mają być "osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne" oraz osoby poniżej 60. roku życia, u których istnieje wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19, np. z chorobami przewlekłymi.
Ostatni etap
to szczepienia przedsiębiorców i pracowników sektorów zamkniętych wskutek pandemii oraz powszechne szczepienia reszty populacji dorosłych.