fot. East News
Podczas niedzielnej konferencji prasowej na pokładzie samolotu papież Franciszek
potępił przepisy kryminalizujące osoby społeczności LGBT+
, ponieważ "Bóg kocha i towarzyszy osobom homoseksualnym". Zwierzchnik Kościoła wracał do Watykanu po wizytach w Sudanie Południowym i Kongo.
- Kryminalizacja homoseksualizmu to problem, którego nie można ignorować - podkreślił.
Z 54 krajów, które uznają stosunki między osobami tej samej płci za przestępstwo, 32 znajdują się w Afryce. 10 krajów zakłada nawet karę śmierci za homoseksualizm.
- To nie jest w porządku. Osoby o skłonnościach homoseksualnych są dziećmi Boga. Bóg je kocha, towarzyszy im. Potępianie takiej osoby jest grzechem, a kryminalizacja tych osób niesprawiedliwością - powiedział.
Na pokładzie samolotu obecni byli również Biskup Rzymu, arcybiskup Canterbury Justin Welby (Kościół Anglii) i moderator Prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Ian Greenshields. Oni również poparli słowa papieża.
- Całkowicie zgadzam się z każdym jego słowem, a jeśli chodzi o kryminalizację, to Kościół Anglii, Wspólnota Anglikańska, przyjął dwie rezolucje przeciwko kryminalizacji, ale to nie zmieniło nastawienia wielu osób. W ciągu najbliższych czterech dni na Synodzie Generalnym będzie to główny temat dyskusji i z pewnością przytoczę to, co wspaniale i trafnie powiedział Ojciec Święty - zapowiedział Welby.
- Nie ma nigdzie w mojej lekturze czterech Ewangelii niczego gdzie widzę Jezusa odwracającego od kogokolwiek. Nie ma nigdzie w czterech Ewangeliach kogoś innego niż Jezus wyrażający miłość do każdego, kogo spotyka - skomentował Greenshields.
Tuż przed wizytą Franciszka w Afryce minister informacji Sudanu Południowego Michael Makuei Lueth powiedział w rozmowie z AP, że nie zgodzi się z papieżem, jeżeli ten przyjedzie do nich i powie, że małżeństwo tej samej płci czy homoseksualizm są legalne. W Sudanie Południowym stosunki seksualne osób tej samej płci uznawane są za przestępstwo i grozi za nie
kara dożywotniego pozbawienia wolności
.
W Kongo nie ma przepisów bezpośrednio zakazujących stosunków seksualnych między osobami dorosłymi tej samej płci, jednak często do skazywania osób ze społeczności LGBT+. wykorzystuje się art. 176 krajowego kodeksu karnego, który uznaje za przestępstwo działania uznawane za obrazę "przyzwoitości publicznej".
Franciszek spotkał się w Kinszasie, stolicy Demokratycznej Republiki Konga, z pięcioma homoseksualistami, którzy zostali odsunięci przez najbliższych z powodu religijności rodziców. Warto wspomnieć, że w Sudanie Południowym i Kongo większość mieszkańców wyznaje chrześcijaństwo, głównie katolicyzm i protestantyzm.
- Jeśli osoba o skłonnościach homoseksualnych jest wierząca, szuka Boga, to
kim jestem, żeby ją osądzać
? - powiedział papież.