Najwyższa Izba Kontroli
skontrolowała
przekop Mierzei Wiślanej
. Z kontroli wynika, że
koszty
przekopu mierzei zwiększyły się ponad dwukrotnie, w porównaniu z pierwszymi wyliczeniami. Pierwotnie inwestycja miała kosztować
880 milionów złotych. D
o dnia zakończenia kontroli, czyli kwietnia tego roku koszty zdążyły wzrosnąć o 125 procent, do blisko
2 miliardów złotych.
Instytucja zauważyła także, że już na etapie planowania nie było szans na osiągnięcie w zaplanowanym czasie zapewnienia bezpieczeństwa i wzrostu dobrobytu w regionie. Jak twierdzi NIK rząd PiS już w 2016 roku, gdy przyjmował wieloletni program inwestycji, nie ujął w nim zadań niezbędnych do osiągnięcia zdolności przeładunkowej portu w Elblągu, która była przedmiotem wcześniejszych analiz.
- Program przekopu przez Mierzeję Wiślaną już na etapie planowania nie miał szans na pełne osiągnięcie w zaplanowanym czasie głównego celu inwestycji, czyli zapewnienia bezpieczeństwa i wzrostu gospodarczego w regionie - przekazuje prezes Najwyższej izby Kontroli Marian Banaś w raporcie na temat wykonania inwestycji.
W raporcie podkreślono, że
"jej wartość znacznie przekroczyła granicę opłacalności"
, a minister ds. gospodarki morskiej "swój nadzór nad całością programu sprawował nierzetelnie".
- Mało tego minister usprawiedliwiał wadliwe decyzje wykonawcy, dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Ten ostatni, wprowadzony w błąd przez ministra, przekroczył uprawnienia i zaciągnął wielomilionowe zobowiązania przewyższające budżet całego programu - przekazał Banaś.
NIK skierowała także wiele zarzutów pod adresem Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni. Zarzuca mu m.in. wydanie środków z budżetu inwestycji na cele niesłużące jego realizacji. Jako przykład wskazano zakup przez dyrektora za około 116,5 miliona złotych pogłębiarki, z której nie korzystano podczas prac. Zarzucono mu także brak odpowiedniego nadzoru nad inwestycją. Przez to prace miały przebiegać w terminach niezgodnych z harmonogramem.
"Na 161 zadań aż 160 rozpoczęto z opóźnieniem sięgającym od 1 do 2017 dni, a 159 zadań ukończono ze zwłoką (według stanu na koniec 2022 roku) od 2 do 1843 dni" - informuje NIK.