Już od kilku lat
naukowcy w Europie
alarmują, że na kontynencie zauważalna jest
ekspansja szerszenia azjatyckiego
, szczególnie groźnego dla pszczół miodnych i różnorodności biologicznej. Szerszeń azjatycki nie jest agresywny w stosunku do człowieka, wykazuje dużą agresję natomiast wobec innych owadów. Jeden owad może upolować i
zjeść od 30 do 50 pszczół
miodnych dziennie.
Naturalnie owad ten występuje w Chinach, Indiach i Azji Południowo-Wschodniej. Na naszym kontynencie pojawił się około 2004 roku, prawdopodobnie przybył do Europy wraz z transportem porcelany.
Gatunek ten pojawił się w kolejnym europejskim kraju. Zauważono go w
Wielkiej Brytanii
. Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich potwierdził, że szerszeń azjatycki został schwytany
11 marca w Ash w hrabistwie Kent
. Już w poprzednich latach owad ten pojawiał się w Wielkiej Brytanii jednak tak wczesna pora, w której został zauważony, może świadczyć, że przezimował w na wyspach.
Eksperci już w zeszłym roku ostrzegali, że luźne przepisy handlowe po brexicie mogą pomóc szerszeniom kolonizować Wielką Brytanię. UE zakazała importu gleby w roślinach doniczkowych z Wielkiej Brytanii, częściowo dlatego, że gatunki inwazyjne, takie jak szerszenie azjatyckie mogą przemieszczać się niezauważone w glebie. Wielka Brytania nie wprowadziła wzajemnych zakazów, co oznacza, że szkodliwe gatunki z UE mogą być transportowane w glebie.