Fundacja JiM wystartowała właśnie z kampanią społeczną na temat
autyzmu
. To akcja, która pokazuje, jak osoby w spektrum autyzmu
odbierają święta
i wszystko co z nimi związane. Jest to zarazem
poradnik
, jak sobie z tym poradzić.
Kampania zwraca uwagę, że okres świąteczny to czas, w którym łatwiej zrozumieć, jak na co dzień osoby w spektrum autyzmu odbierają świat. W tym czasie każdy czuje się nieraz przytłoczony: świątecznymi piosenkami puszczanymi już od listopada, nadmiarem dekoracji, reklam i promocji w sklepach.
Osoby w spektrum autyzmu mają tak samo, tylko że czasami bardziej.
Twarzą kampanii jest
15-letni Miłosz
z
fundacji JiM, który w krótkich filmikach odgrywa
podwójną rolę
: bohatera spotów i eksperta świątecznego przetrwania. Zdradza, co zrobić, gdy uszy bolą już od świątecznych szlagierów, jak poradzić sobie z przesytem światełek i dekoracji i jak uniknąć rozpakowywania prezentów na oczach całej rodziny.
- W naszej kampanii osoby autystyczne pokazują jak odbierają świat na co dzień i jak możemy im pomóc, zwłaszcza w tym intensywnym, świątecznym czasie - mówi Tomasz Michałowicz, prezes Fundacji JiM. W końcu wszyscy jesteśmy tacy sami, niektórzy z nas po prostu odczuwają pewne rzeczy trochę bardziej. Zależy nam na tym, by w ramach realizowanych działań budować świadomość na temat autyzmu, a także zrozumienie i akceptację dla osób w spektrum - dodaje.
W ramach kampanii można również
wesprzeć
działania Fundacji JiM. Na stronie
tylkobardziej.pl
można
zdjąć bombkę z wirtualnej choinki i dokonać wpłaty,
w formularzu można również dodać własne życzenia świąteczne, które później pojawią się na stronie. Można również kupić specjalną bombkę stworzoną przez przedszolaków fundacji w formie
niewymiennych tokenów NFT
. Wszystkie bombki można obejrzeć na stronie tylkobardziej.pl. Środki zebrane w ramach akcji zostaną przeznaczone przede wszystkim na walkę z wykluczeniem osób w spektrum autyzmu.
Misją Fundacji JiM od lat jest tworzenie lepszego świata dla osób z autyzmem. Według WHO autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w Polsce żyje 400 000 osób autystycznych. Nie dotyczy to tylko tej określonej liczby, ale również rodziców, rodzeństwa czy opiekunów, a to już tworzy dużą grupę społeczeństwa - około 3 mln osób.
Fundacja JiM działa, aby poprawić jakość codziennego życia osób w spektrum autyzmu i ich bliskich.