Reprezentanci branży bankowej wystosowali pismo do premiera Donalda Tuska, w którym apelują do
rezygnacji z wakacji kredytowych
w 2024 roku. Pod listem podpisali się prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek i Cezary Stypułkowski, prezes mBanku oraz przewodniczący rady ZBP.
Jak donosi
Gazeta Wyborcza
, bankowcy apelują o odstąpienie od dalszego procedowania projektu ustawy w zakresie dotyczącym przepisów przedłużających tzw. wakacje kredytowe.
"Zaproponowane rozwiązania - nawet przy założeniu wprowadzenia ograniczeń dostępowych - oceniamy jako
wysoce szkodliwe dla moralności płatniczej Polaków
i tak już mocno nadwyrężonej ostatnimi latami rządów poprzez uprawianie polityki masowego rozdawnictwa kosztem określonych branż gospodarki i kluczowych podatników" - czytamy.
Wspomniane ograniczenia zakładają, że z wakacji kredytowych mogą skorzystać jedynie ci kredytobiorcy, których kredyt wynosi maksymalnie 1,2 miliona zł, a miesięczna rata zabiera 35 proc. dochodów.
Zdaniem bankowców wydłużenie pomocy "utrwala niebezpieczną tendencję zapoczątkowaną przez poprzedni rząd nieuzasadnionych oczekiwań społecznych co do
możliwości niewykonywania umów
, podważając tym samym zaufanie do stabilności prawa, które jest podstawą bezpiecznej bankowości, bez której prawidłowego funkcjonowania, niemożliwe jest finansowanie kluczowych inwestycji w Polsce".
Jak wskazują, program jest sprzeczny z wytycznymi Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego (EBA) w zakresie moratoriów płatniczych.
Ministerstwo Finansów szacuje, że koszt przedłużenia wakacji kredytowych wyniesie
2,5 miliarda zł
. Autorzy pisma obiecują przekazanie zaoszczędzony pieniędzy Funduszowi Wsparcia Kredytobiorców, który pomaga z regulowaniem rat kredytów w przypadku problemów.
Bankowcy przytoczyli również statystyki, z których wynika, że tylko 14 proc. osób korzystających dotychczas z wakacji kredytowych potrzebowało wsparcia.
Rząd zajmie się projektem ustawy dotyczącym wakacji kredytowych na wtorkowym posiedzeniu 20 lutego. Zgodnie z projektem osoby kwalifikujące się do otrzymania pomocy będą mogły zawiesić spłatę raty kredytu w wymiarze 1 miesiąca na kwartał.