Polski Alarm Smogowy
opublikował
ranking
najbardziej smogowych miejscowości w Polsce oparty na danych z pomiarów Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2021 rok. Na pierwszym miejscu znalazła się tym razem
Nowa Ruda
, która zwyciężyła w trzech kategoriach: najwyższego stężenia pyłów PM10, najwyższego stężenia benzo[a]pirenu i liczby smogowych dni.
W czołówce najbardziej smogowych miejscowości są również miejscowości z Małopolski -
Nowy Targ i Sucha Beskidzka
i z województwa śląskiego -
Pszczyna i Wodzisław Śląski
. Na liście znalazły się także uzdrowiska: Rabka Zdrój, Szczawno-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój.
We wszystkich miejscowościach, które znalazły się w rankingu, powietrze nie nadawało się do oddychania przez 2-3 miesiące w roku. W Nowej Rudzie było to 95 dni.
- Opublikowany przez nas ranking pokazuje Polskę w pigułce. Zanieczyszczenie powietrza mamy zarówno w większych miastach (Zabrze, Rybnik), średniej wielkości (Nowa Ruda, Nowy Targ) czy wreszcie wsiach: Zabierzów czy Godów, w którym mieszka zaledwie 1900 osób. To znamienne, że mała wieś Godów jest na 10 miejscu w Polsce, jeśli chodzi o liczbę dni smogowych. W Godowie powietrze nie nadawało się do oddychania przez ponad dwa miesiące w roku - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
- Bardzo przykrym spostrzeżeniem jest obecność aż
trzech miejscowości uzdrowiskowych
w rankingu smogowych rekordzistów. Rabka-Zdrój to aż 800% przekroczenia normy rakotwórczego benzo(a)pirenu. Podobnie w Szczawnie-Zdroju, gdzie normę dla tego zanieczyszczenia przekroczono aż 7-krotnie - dodaje.
Polski Alarm Smogowy zauważa, że w tym roku w rankingu brakuje dużych miast. Jeszcze kilka lat temu wysoko był
Kraków
, odkąd jednak wprowadzono tam zakaz spalania węgla i drewna, stężenia pyłów i benzo[a]pirenu spadły aż o 45%.