Polski Alarm Smogowy
po raz kolejny udostępnił dziś wyniki swojego rankingu smogowego. Podobnie jak w
poprzednich latach
najgorzej wypadła
Nowa Ruda
, która zajęła pierwsze miejsce pod kątem liczby dni smogowych oraz stężenia pyłu PM10.
To już dziewiąty ranking miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem przygotowany przez Polski Alarm Smogowy. Zestawienie stworzono na podstawie danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, ujęto w nim wyłącznie miejscowości, w których znajdują się oficjalne stacje pomiarowe GIOŚ.
Na na czołowych pozycjach listy smogowych rekordzistów znalazły się:
Nowa Ruda, Sucha Beskidzka i Nowy Targ.
W Nowej Rudzie zanotowano
najwięcej dni smogowych w roku
(56). W Suchej Beskidzkiej było to 44 dni, a w Nowym Targu - 37. Polski Alarm Smogowy zauważa jednak, że to jedyne miasta, które przekroczyły dopuszczalny próg 35 dni smogowych.
Sucha Beskidzka znalazła się natomiast na pierwszym miejscu miast z najwyższym średniorocznym stężeniem benzo(a)pirenu. Tuż za nią uplasowały się Nowy Targ, Myszków, i Żywiec.
"Najwięcej przekroczeń normy
rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP)
odnotowano w województwach: łódzkim, śląskim i małopolskim. Najniższe st. BAP odnotowano w lubuskiem, lubelskiem, mazowieckiem, zachodniopomorskiem i podlaskiem. Niestety stężenia BAP pozostają na wysokim poziomie - w 64 miejscowościach odnotowano przekroczenia dopuszczalnej wartości. W 11 normy przekroczono ponad czterokrotnie" - podsumowuje PAS.
Równocześnie PAS podkreśla, że śmiało można mówić o
pozytywnych efektach walki ze smogiem.
- Nie ma przesady w twierdzeniu, że poprawa jakości powietrza w Polsce jest bez precedensu w naszej historii.
Zmiana jest spektakularna, mówimy tu o nawet kilkukrotnych spadkach.
Nowa Ruda, która wciąż przoduje w rankingu, zmniejszyła stężenia rakotwórczego BAP aż czterokrotnie, a Nowy Targ i Rybnik. Nawet w Suchej Beskidzkiej, mimo pierwszej pozycji w rankingu, stężenie tej rakotwórczej substancji zmalało z 1700% do 600% normy - tłumaczy Piotr Sergiej, rzecznik PAS.
Najwyższe stężenie pyłu PM10 odnotowano w Nowej Rudzie, Pleszewie, Radomsku, Zduńskiej Woli i Suchej Beskidzkiej.
"Ciekawym przypadkiem poprawy jest śląska gmina Godów - niegdyś w pierwszej smogowej dziesiątce UE - w kategorii średniorocznego stężenia PM10 spadła z 4/ miejsca w Polsce na odległą 60 pozycję. Z czołówki wypadły także Kraków, Katowice i Zabrze (spadek z 8 na 81 pozycję)" - czytamy w analizie PAS.
Pełen raport można zobaczyć na
stronie
Polskiego Alarmu Smogowego.