TikTok
poinformował, że wprowadzi
zmiany
dotyczące swoich funkcjonalności
monitorujących ilość czasu
przed ekranem i domyślnych ustawień dla kont nastolatków. Okazuje się, że osoby
poniżej 18. roku
życia będą miały automatycznie ustawiony
60-minutowy dzienny limit
w aplikacji. Jeśli go przekroczą, będą poproszone o podanie hasła, aby móc kontynuować przeglądanie aplikacji.
Nowa funkcja ma pomóc młodym użytkownikom
zachować balans
pomiędzy życiem realnym a cyfrowym:
- Zdajemy sobie sprawę, że nastolatki zazwyczaj wymagają dodatkowego wsparcia, gdy zaczynają samodzielnie odkrywać świat online i bierzemy pod uwagę ich wyjątkowe potrzeby rozwojowe. Podejmując decyzję, jak długo pozwolić najmłodszym użytkownikom korzystać na co dzień z TikToka, bazowaliśmy na aktualnych badaniach akademickich, a dodatkowo współpracowaliśmy z ekspertami z Digital Wellness Lab w Boston Children's Hospital - dodaje Piotr Żaczko, manager komunikacji TikToka w Europie Środkowej.
- TikTok systematycznie aktualizuje swoje narzędzia bezpieczeństwa, Zasady Społeczności, i przydatne funkcje, aby stworzyć dla twórców i ich fanów miejsce do inspirującej rozrywki oraz eliminować wszelkie negatywne zjawiska. Oprócz przejrzystych reguł dotyczących moderowania treści skupiamy się również na edukacji naszych użytkowników i zaznajamianiu ich z narzędziami, które wesprą utrzymanie cyfrowego dobrostanu. Chodzi m.in. o kontrolę czasu spędzanego przed ekranem czy dobór treści odpowiednich do wieku - dodaje Jakub Olek, szef relacji z partnerami publicznymi na Europę Środkową i Wschodnią w TikToku.
Oprócz tego platforma wprowadzi specjalne
przypomnienie o śnie
. O konkretnej godzinie pojawi się okienko z informacją, że czas wylogować się z aplikacji. TikTok chce też wspierać rodziców w
monitorowaniu tego, co oglądają ich pociechy na platformie
. Dlatego też wprowadzone zostaną trzy nowe narzędzia w ramach funkcji
Parowania rodziny
. Pierwsze z nich - "Niestandardowe dzienne limity czasu przed ekranem" pozwoli na dostosowywanie przez rodziców dziennego limitu czasu przed ekranem dla nastolatka, w tym wybranie różne limitów w zależności od dnia tygodnia. Drugim narzędziem jest "Pulpit nawigacyjny czasu przed ekranem". W ramach tej opcji rodzice w jednym miejscu będą mogli sprawdzić ilości czasu spędzonego w aplikacji, liczbę uruchomień TikToka oraz zestawienie czasu spędzonego na platformie z podziałem na dzień i noc.
Trzeci opcja to wyciszanie powiadomień, dzięki któremu będzie można ustawić, kiedy powiadomienia z aplikacji zostaną wyciszone. Konta użytkowników w wieku 13-15 lat nie otrzymują domyślnie powiadomień push od 21:00, zaś osoby w wieku 16-17 lat mają je wyłączone od 22:00.