
fot. East News
Jak wynika z najnowszego sondażu Instytutu Pollster dla
Super Expressu
,
49% Polaków chciałaby, aby Wielki Piątek był dniem wolnym od pracy.
Inny sondaż, zrealizowany dla Wprost, wskazuje, że za takim rozwiązaniem opowiada się 47% badanych, a odsetek zwolenników dodatkowego wolnego przed Wielkanocą spada.
Dyskusja dotycząca wolnego w Wielki Piątek powraca w przestrzeni publicznej regularnie.
Zwolennicy
takiego rozwiązania podkreślają, że jest ono powszechne w Europie (wolne mają m.in. Niemcy, Hiszpanie, Brytyjczycy czy Czesi), wskazują też na to, że jest to ważny dzień dla katolików. Ponadto w Wielki Piątek wolne mają uczniowie, co sprawia pracującym rodzicom kłopot w opiece nad dziećmi.
Przeciwnicy
wolnego w Wielki Piątek argumentują jednak, że wywołałoby to dodatkowe koszty gospodarcze, a dodatkowo Polska i tak plasuje się w czołówce państw z największą liczbą dni ustawowo wolnych od pracy (14) w Europie – więcej mają tylko Austriacy, Słowacy, Słoweńcy, Bułgarzy i Cypryjczycy.
Co jakiś czas temat wraca jednak w formie realnych inicjatyw, niedawno do Senatu trafiła m.in.
petycja
o ustanowienie Wolnego Piątku dniem wolnym z propozycją, aby zrezygnować z wolnego 3 maja. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie przewiduje jednak zmian w kalendarzu dni ustawowo wolnych od pracy.
Okazuje się, że temat dzieli Polaków. Nowe badanie zrealizowane dla
Super Expressu
wskazuje, że
za wolnym w Wielki Piątek opowiada się 49% badanych.
Przeciwko temu rozwiązaniu opowiada się 35% respondentów, a 16% nie ma zdania na ten temat.
Inne badanie, zrealizowane dla Wprost przez SW Research, wskazuje, że za wolnym w Wielki Piątek jest 47% Polaków. Jak zauważa serwis, ten odsetek
maleje
: jeszcze rok temu grono zwolenników tego rozwiązania wynosił 71%.