Logo
  • DONALD
  • BADANIE: POLACY PIJĄ CORAZ CZĘŚCIEJ MOCNIEJSZE ALKOHOLE, CORAZ CZĘŚCIEJ W SAMOTNOŚCI, CORAZ CZĘŚCIEJ DO ODCINKI

Badanie: Polacy piją coraz częściej mocniejsze alkohole, coraz częściej w samotności, coraz częściej do odcinki

05.02.2023, 10:45
Z II edycji raportu Alkohol w Polsce, przygotowanego przez Pracodawców RP, dowiadujemy się, że Polacy piją w ostatnich latach mniej, jednak sięgają po
mocniejsze alkohole
. Ponadto wzrosła liczba osób pijących samotnie oraz w sposób szkodliwy dla zdrowia.
W 2020 roku całkowita konsumpcja czystego alkoholu na głowę mieszkańca Polski wyniosła 9,62 litrów na osobę. W 2021 roku było to 9,7 litrów. Dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z 2019 roku wskazują, że zmalała ilość wypijanego alkoholu kolejno o 0,16 litra oraz 0,08 litra.
Niestety pogorszyły się zwyczaje osób spożywających alkohol. Zwiększyła się m.in. częstotliwość picia. Ponadto coraz częściej
pijemy w domu, samotnie i od wczesnych godzin porannych
. Upowszechnia się również zjawisko "picia do upadłego".
- Przesuwa się to w kierunku wschodniego modelu picia, z rosnącym udziałem napojów wysokoprocentowych kosztem tych o mniejszej zawartości alkoholu oraz niskim udziałem piwa - podkreślił główny autor raportu, prof. Andrzej Mariusz Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
Badanie wzorów konsumpcji alkoholu pokazało, że aż
27 proc. pije w sposób ryzykowny i szkodliwy
, czyli powyżej 6 litrów czystego alkoholu rocznie. 11,6 proc. tej grupy to osoby pijące powyżej 12 litrów czystego alkoholu rocznie. To wzrost aż o 8 pkt proc. w porównaniu z rokiem 2019.
"Pandemia i społeczna izolacja zwiększyły w Polsce konsumpcję alkoholu wśród tych, którzy już wcześniej pili nadmiernie. Nasiliły też negatywne zachowania związane ze szkodliwym piciem napojów alkoholowych. Występowanie niepożądanych zachowań utrzymuje się obecnie albo na podwyższonym poziomie, albo wręcz większym niż przed pandemią i w trakcie lockdownów" - napisano w raporcie.
Jednocześnie 19,2 proc. badanych zadeklarowało
abstynencję od co najmniej 12 miesięcy
(26,5 proc. kobiet i 12,6 proc. mężczyzn). 
- Coraz częściej sięgamy po napoje 0 procent, zwłaszcza po piwo, co przyczynia się do ogólnej redukcji konsumpcji alkoholu w kraju, a dzięki temu do ograniczenia związanych z tym szkód zdrowotnych - zauważył prof. Fal.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA