Od
20 maja
zaczną obowiązywać
przepisy dotyczące użytkowania elektrycznych hulajnóg
. Dotychczas w polskim prawie korzystanie i poruszanie się nimi nie było uregulowane.
W przepisach zawarto definicję hulajnogi elektrycznej, która brzmi: "pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe".
Dopuszczalna prędkość hulajnogi ma wynosić
20 km/h
. Od 20 maja na elektrycznych hulajnogach nie będzie można przewozić nikogo i niczego, także zwierząt.
Kierujący elektrycznymi hulajnogami będą musieli
poruszać się ścieżką rowerową lub drogą dla rowerów
. Będą mogli także korzystać ze śluz rowerowych. Co więcej, w razie poruszania się po ścieżce rowerowej, która jest także udostępniona dla ruchu pieszego, to użytkownik hulajnogi będzie musiał ustąpić pierwszeństwa pieszym.
Użytkownik hulajnogi elektrycznej będzie mógł jechać chodnikiem, jeśli ten "jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów".
Hulajnogą nie będzie można jeździć jezdnią
, na której prędkość dozwolona jest wyższa niż 30 km/h, co za tym idzie, dozwolone będzie poruszanie się po jezdni tylko w strefie zamieszkania.
Jeśli chodzi o użytkowników, to nowe przepisy dodatkowych uprawnień nie wymagają od osób dorosłych.
Minimalny wiek użytkownika hulajnogi to 10 lat
. Osoba niepełnoletnia, powyżej 10. roku życia musi posiadać
kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 czy T
. Dzieci poniżej 10. roku życia będą mogły poruszać się hulajnogą tylko w strefie zamieszkania - ale pod opieką osoby dorosłej.
Hulajnogą nie będzie także można poruszać się pod wpływem alkoholu. Użytkowników hulajnóg będą mogli kontrolować funkcjonariusze policji, ale także straży gminnych i miejskich.