fot. East News
Prokurator generalny
Adam Bodnar
skierował do marszałka Sejmu
wniosek o uchylenie immunitetu Mateuszowi Morawieckiemu
. Sprawa jest związana z
wyborami kopertowymi
. Prokuratorzy prowadzący śledztwo w tej sprawie ocenili, że poseł PiS, były premier Polski, mógł popełnić przestępstwo przekroczenia uprawnień, a także niedopełnienia obowiązków:
- Wniosek został sformułowany w postępowaniu, prowadzonym w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. To jest śledztwo, które zostało wszczęte w październiku 2020 r. i przedmiotem tego śledztwa jest ocena, czy funkcjonariusze publiczni, zaangażowani w proces organizacji wyborów prezydenckich w Polsce w 2020 r. przekroczyli swoje uprawnienia, czy też nie dopełnili obowiązków - powiedziała prokurator Adamiak.
- W sprawie zgromadzono
obszerny materiał dowodowy
. Duża część tego materiału to dokumenty nadesłane przez tzw. komisję do zbadania afery kopertowej - podkreśliła
Na informacje te natychmiast zareagował sam Morawiecki, który stwierdził, że jest to
część kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej
:
Oprócz tego zapowiedział, że
sam chętnie zrzeknie się immunitetu
, ponieważ organizując "wybory kopertowe" działał w zgodzie z konstytucją:
- Jestem przekonany o tym, że prawda się obroni, po prostu wykonywałem wtedy konstytucję - zaznaczył.
Warto podkreślić, że Mateusz Morawiecki rozwija swoją karierę polityczną. Kilka dni temu były premier został
szefem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów
. Zastąpi on na tym stanowisku premier Włoch Giorgię Meloni. W jednym z wywiadów, w którym Mateusz Morawiecki opowiadał o działaniach, jakie chce podjąć jako szef EKR, stwierdził też, że
chętnie ponownie objąłby stanowisko szefa polskiego rządu
:
- Pracując jako szef EKR chcę pokazać, że Polska może być w wielu aspektach wzorem. Wskazując na przykład na naprawę systemu finansów publicznych czy politykę rozwojową, która wskazała, że w czasie, gdy byłem premierem, wzrost gospodarczy Polski był na topie - powiedział.
- Nie ukrywam tego, że dla mnie największym zaszczytem, honorem i wyzwaniem jest stanowisko polskiego premiera. Jeśli będzie taka decyzja Polaków, to
chciałbym na to stanowisko w przyszłości powrócić
- dodał.
Polityk podkreślił, że w ostatnich miesiącach walczył w Brukseli o polskie interesy. Zapewniał, że teraz po objęciu nowego stanowiska jego głos będzie mocniejszy:
- Teraz wraz z tym moim nowym mandatem, myślę, że mój głos będzie mocniejszy, a dzięki naszej reprezentacji w Parlamencie Europejskim będziemy starali się blokować negatywne dla Polski rozwiązania, choć wiem, że koalicja, której Tusk jest narzędziem wciąż trzyma się mocno - wskazał.