NASA
rozpoczyna prace nad
czasem księżycowym
. Różnica między Ziemią a Księżycem jest niezauważalna dla człowieka, jednak przy wykonywaniu niektórych misji liczy się precyzja i każda mikrosekunda. Dotychczas astronauci wysyłani na Księżyc mieli ze sobą standardowe ziemskie zegarki.
Według założeń NASA powinna przedstawić do końca bieżącego roku ogólną ideę systemu mierzenia czasu dla Księżyca. Z kolei do końca 2026 roku ma zostać przedstawiony ostateczny plan jego wdrożenia. Rezultatem prac ma by
ć Skoordynowany Czas Księżycowy
, który posłuży do liczenia czasu na całym Księżycu.
Księżyc charakteryzuje się mniejszą grawitacją niż Ziemia, przez co każdy
dzień krótszy jest tam o 58,7 mikrosekundy
. Co więcej, pojawiają się tam także inne odchylenia, które mogą doprowadzić do jeszcze większych rozbieżności między czasem na Księżycu i ziemskim zegarem.
- Zegar atomowy na Księżycu będzie tykał z inną częstotliwością niż zegar na Ziemi. Gdy udajesz się na inną planetę, jak Księżyc czy Mars, nie ma nic dziwnego w tym, żeby każda z nich miała swoje własne bicie serca - powiedział Kevin Coggins z NASA.
Warto przypomnieć, że na wrzesień 2025 roku NASA zaplanowała start misji Artemis II - załogowej misji, która ma zabrać astronautów w lot wokół Księżyca.