fot. East News / screen: https://www.fr.de/politik/polens-leid-verstehen-93269539.html
Niemiecki dziennik Frankfurter Rundschau tuż przed obchodami 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej opublikował
artykuł
, w którym analizuje trudne, polsko-niemieckie relacje. Zwraca w nim m.in. uwagę, że
Polska zbroi się, jakby w przypadku wojny była zdana tylko na siebie.
Dziennik z Frankfurtu nad Menem pisze, że 85. rocznica wybuchu wojny odbywa się w cieniu wojny w Ukrainie i "obawami Polski przed wojną".
"Jest to jeden z powodów, dla których Polska wydaje obecnie na zbrojenia i obronność ponad 4% swojego PKB, więcej niż jakiekolwiek inne państwo NATO. Kraj chce trwale przekroczyć natowski cel dwóch procent - tak jakby na wypadek wojny był sam i nie mógł liczyć na gwarantowane traktatem wsparcie sojuszników" - czytamy.
"
Tak jakby mogła zostać zdradzona, jak to miało miejsce po 1 września 1939 r.,
kiedy Francja i Wielka Brytania nie przyszły Polsce z pomocą pomimo wcześniejszych obietnic”.
Dziennik ocenia, że po 85. latach od wybuchu wojny relacje między Polską a Niemcami wciąż są
trudne
. Okres rządów PiS nazywa "epoką lodowcową", wspominając w tym kontekście żądania wypłaty reparacji wojennych. Zaznacza, że choć sama wypłata reparacji nie byłaby bezzasadna, to dla Niemiec kwestia jest zamknięta, bo Polska zrzekła się reparacji w 1953 roku.
Dalszą część artykułu Frankfurter Rundschau poświęca idei powstania Domu Polsko-Niemieckiego, który ma być jedną z form "odszkodowania" dla Polski. Ma on m.in. pomóc w informowaniu ludzi w Niemczech, co w czasie wojny działo się w Polsce.
Przypomnijmy, że w projekcie budżetu na 2025 rok zapisano r
ekordowe wydatki na obronność
. Mają one wynieść 186,6 mld zł, o 28,6 mld więcej niż w 2024 roku. Planowane wydatki na polskie wojsko, w tym uposażenia dla żołnierzy zawodowych, wyniosą 4,7% PKB.
Polska już teraz wydaje na obronność największą część PKB w NATO
. Według raportu Sojuszu szacunki na 2024 pokazują wydatki na poziomie 4,12% PKB. Kolejna są Estonia (3,43%), USA (3,38%), Łotwa (3,15%) i Grecja (3,08%). Cel 2% na obronność spełniają 23 kraje na 32 należące do NATO. Poniżej progu wciąż znajdują się Belgia, Chorwacja, Hiszpania, Luksemburg, Kanada, Portugalia, Słowenia i Włochy.