Logo
  • DONALD
  • BRYTYJCZYCY ROZWAŻAJĄ DODANIE OSTRZEŻEŃ NA ŚMIECIOWYM JEDZENIU, TAKICH JAK NA PACZKACH PAPIEROSÓW

Brytyjczycy rozważają dodanie ostrzeżeń na śmieciowym jedzeniu, takich jak na paczkach papierosów

06.09.2024, 15:30
fot. Shutterstock / X @TheBHF
Brytyjskie organizacje zajmujące się zdrowiem wzywają rząd do
większego zaangażowania w walkę z chorobami serca
. Chcą m.in. dodatkowego opodatkowania niezdrowego jedzenia i umieszczania na nich etykiet ostrzegawczych, takich jakie widnieją na opakowaniach papierosów. Postulują również, aby firmy, które produkują lub sprzedają śmieciowe jedzenie, nie mogły sponsorować np. reprezentacji sportowych.
Debata na temat zdrowia powróciła w Wielkiej Brytanii po oświadczeniu premiera
Keira Starmera
, który stwierdził, że jego administracja jest gotowa podjąć zdecydowane działania w celu rozwiązania głęboko zakorzenionych problemów zdrowia publicznego. W kraju rośnie m.in. liczba zgonów spowodowanych chorobami serca. Pod koniec czerwca 2024 r. lista oczekujących na opiekę kardiologiczną wynosiła natomiast 426 460 osób, jest to najwyższa liczba w historii.
Premier Starmer ogłosił m.in., że rząd będzie walczył z paleniem papierosów, rozważane jest np. wprowadzenie zakazu palenia w wielu miejscach na zewnątrz. Organizacje zajmujące się zdrowiem zaznaczają jednak, że rząd powinien zrobić znacznie więcej.
Fundacja
British Heart Foundation
(BHF) zaapelowała do premiera, aby podjął działania, które pomogłyby w
zmianie sposobu żywienia Brytyjczyków
. Proponuje m.in. umieszczanie
etykiet ostrzegawczych
na niezdrowej żywności, takich, jakie widnieją na opakowaniach papierosów. Etykiety te byłyby obowiązkowe, bo - jak wskazuje BHF - polityka "próśb" stosowana przez rząd konserwatywny wobec firm spożywczych nie przyniosła żadnych rezultatów. 
BHF postuluje także, aby rząd zmusił sektor spożywczy do
zwiększenia wartości odżywczych produktów
poprzez wyeliminowanie z nich dużych ilości soli i cukru. Organizacja wskazuje tu na doświadczenie z podatkiem cukrowym, którego wprowadzenie w 2018 roku spowodowało, że po słodkie napoje rzadziej sięgają dzieci. 
"Rząd musi być ambitny w kwestii poprawy zdrowia wszystkich i wdrożyć środki, o których wiemy, że zadziałają. Nowy podatek od soli i cukru mógłby zapobiec prawie 2 mln przypadków chorób przewlekłych, a także przynieść do 3 mld funtów rocznie wpływów do budżetu" - podkreśla organizacja. 
Fundacja uważa także, że firmy produkujące śmieciowe jedzenie powinny mieć
zakaz reklamowania się
na billboardach oraz
zakaz sponsorowania np. reprezentacji sportowych
. Chodzi m.in. o napoje energetyczne Carabao kojarzone z Pucharem Ligi Angielskiej w piłce nożnej czy McDonald’s, który sponsoruje program młodzieżowych rozgrywek piłkarskich.
Apel BHF poparło już wiele innych organizacji, w tym Bite Back, organizacja związana ze znanym szefem kuchni Jamiem Oliverem.
- Duże wyzwania wymagają odważnych rozwiązań. Potrzebujemy, aby nowy rząd wprowadził surowe przepisy, które zakażą drapieżnych taktyk marketingowych niezdrowych produktów stosowanych przez duże firmy spożywcze - powiedział James Toop, szef organizacji.
- Opakowania niezdrowej żywności są niezwykle mylące, dlatego musimy zadbać o to, aby firmy stosowały czytelne etykiety z przodu opakowań i nie mogły umieszczać na niezdrowych produktach mylących informacji o właściwościach zdrowotnych i wartościach odżywczych - dodał. 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA