W
Hiszpanii
trwa dyskusja o
skróceniu czasu pracy
. Już pod koniec zeszłego roku minister pracy Yolanda Diaz ogłosiła, że w 2024 zamiast 40 godzin Hiszpanie będą pracować 38,5 godziny tygodniowo, a od 2025 roku - 37,5 godzin. Obecnie trwają prace nad prawnym rozwiązaniem tej kwestii oraz negocjacje z organizacjami pracowników i pracodawców. Temat wrócił jednak do debaty publicznej wraz z kampanią przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Z badań wynika, że skrócenie czasu pracy popiera 2/3 Hiszpanów, sceptyczni są jednak przedsiębiorcy, w tym ci z
branży turystycznej
. Organizacja Alliance for Tourism Excellence (Exceltur) zrzeszająca branżowe firmy opublikowała właśnie raport, w którym wylicza, że skrócenie czasu pracy to "szczególnie szkodliwa inicjatywa", która rocznie kosztowałaby sektor turystyczny
2,35 mld euro
.
Organizacja tłumaczy, że koszty związane byłyby przede wszystkim z koniecznośc
i zatrudnienia dodatkowych osób
na stanowiskach, dla których niemożliwe jest zrekompensowanie krótszego czasu pracy zwiększeniem efektywności. Dodatkowo raport zwraca uwagę, że aż 93,9% firm działających w turystyce to mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 10 pracownków, w których trudniej o elastyczne zarządzanie. Prawdopodobnie musiałyby one ograniczyć swoje usługi i - jak wylicza Exceltur - ich roczne zyski spadłyby o 8,1%.
Według raportu największy wpływ skrócenie czasu pracy miałoby w sektorze
gastronomii i transportu pasażerów
, które nie mogą działać bez pracowników. Według wyliczeń Exceltur gastronomia straciłąby 1,03 mld euro, a zysk przedsiębiorców obniżyłby się o 19,1%. W przypadku transportu byłoby to odpowiednio 599,7 mln euro i 7,8%, a w przypadku sektora zakwaterowania - 403 mln euro strat i spadek zysków o 6,1%.
W raporcie wskazano również możliwe rozwiązania, które miałyby wpłynąć na poprawę sytuacji w branży przy ewentualnym skróceiu czasu pracy. Wśród propozycji znalazły się
ulgi
dla branży, w tym pozwalające na ograniczenie kosztów zatrudniania pracowników np. zmniejszenie składek na ubezpieczenia społeczne.
Cały raport można zobaczyć
tutaj
.