Logo
  • DONALD
  • KOLEJNE SEMINARIUM ZAMYKA SIĘ Z POWODU BRAKU KANDYDATÓW NA KSIĘŻY, TYM RAZEM W ŁOWICZU

Kolejne seminarium zamyka się z powodu braku kandydatów na księży, tym razem w Łowiczu

04.05.2023, 16:45
Święcenia kapłańskie w Przemyślu, zdjęcie ilustracyjne, fot. East News
Biskup diecezji łowickiej poinformował, że z powodu coraz mniejszej liczby kandydatów
Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu
zakończy swoją działalność. Sama instytucja nie przestanie istnieć, ale przeniesie się do Warszawy. W tym roku akademickim w seminarium kształci się sześciu kleryków, na pierwszy rok przyjęto tylko jednego.
O swojej decyzji
bp Andrzej F. Dziuba
ordynariusz diecezji łowickiej poinformował w liście pasterskim odczytywanym w kościołach w ostatnią niedzielę.
"Z racji na coraz mniejszą liczbę kandydatów do kapłaństwa, po licznych konsultacjach, zdecydowałem, że nasze Seminarium zostanie od najbliższego roku akademickiego
przeniesione do Warszawy
. To była bardzo trudna decyzja, jednak trzeba było realnie zmierzyć się z tym wyzwaniem, aby nasza niewielka grupa kleryków mogła znaleźć najlepsze środowisko i warunki do rozwoju i formacji. Patrzymy na tę nową rzeczywistość z nadzieją, wierząc, że Pan nas dalej prowadzi" - napisał.
"Seminarium
nie przestaje istnieć, ale będzie teraz działać na terenie Archidiecezji Warszawskiej
, w większej wspólnocie. Stamtąd nowo wyświęceni księża będą posyłani do parafii naszej diecezji. Także Kościół Łowicki jest w drodze i musi zmierzyć się z tym nowym wyzwaniem. Pragniemy wciąż wspierać naszych kleryków modlitwą, a także ofiarami materialnymi, by jak to było do tej pory, zapewnić im całe zaplecze potrzebne do kształcenia i formacji. Chcemy także dobrze wykorzystać, poprzez remont i adaptację, budynek Seminarium, który zostaje w Łowiczu, aby wciąż mógł służyć naszej diecezji. Będzie także w nim nadal część przeznaczona dla kleryków i naszego Seminarium".
Seminarium w Łowiczu zaczęło działać w 1994 roku, wówczas studia w wyremontowanym budynku rozbudowanym o aulę i kaplicę rozpoczęło aż
88 kleryków
. Później ta liczba stopniowo malała. W 2014 roku po raz pierwszy nie wyświęcono żadnego księdza, a w 2017 roku nie zgłosił się żaden kandydat, ta sytuacja powtórzyła się w 2021 roku. 
Według instrukcji Watykanu seminarium powinno mieć około 30 kleryków. Tymczasem rok akademicki 2022/2023 seminarium rozpoczynało z
sześcioma alumnami
: dwoma na trzecim, trzema na czwartym i jednym na piątym roku. Na pierwszy rok - który wymaga kształcenia w grupie - przyjęto tylko jednego, który od razu został skierowany do Warszawy. Teraz uczyć się będą tam wszyscy klerycy z Łowicza.
Przypomnijmy, że seminarium w Łowiczu to kolejne, które w ostatnim czasie kończy działalność z powodu zbyt małej liczby kandydatów. W archidiecezji wrocławskiej zamknięto seminaria w Legnicy i Świdnicy, łącząc je z tym działającym we Wrocławiu. Zamknięto także seminarium w Bydgoszczy, jej klerycy zostali przeniesieni do Poznania.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, w 2013 roku do do seminariów w całej Polsce wstąpiło 828 kandydatów, w 2019 było to ju 498, a w zeszłym roku - 441. W trzech na 32 seminaria kleryków jest mniej niż 10.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA