Logo
  • DONALD
  • KOLEJNE SEMINARIUM ZAMYKA SIĘ Z POWODU BRAKU KANDYDATÓW NA KSIĘŻY, TYM RAZEM W ŁOWICZU

Kolejne seminarium zamyka się z powodu braku kandydatów na księży, tym razem w Łowiczu

04.05.2023, 16:45
Święcenia kapłańskie w Przemyślu, zdjęcie ilustracyjne, fot. East News
Biskup diecezji łowickiej poinformował, że z powodu coraz mniejszej liczby kandydatów
Wyższe Seminarium Duchowne w Łowiczu
zakończy swoją działalność. Sama instytucja nie przestanie istnieć, ale przeniesie się do Warszawy. W tym roku akademickim w seminarium kształci się sześciu kleryków, na pierwszy rok przyjęto tylko jednego.
O swojej decyzji
bp Andrzej F. Dziuba
ordynariusz diecezji łowickiej poinformował w liście pasterskim odczytywanym w kościołach w ostatnią niedzielę.
"Z racji na coraz mniejszą liczbę kandydatów do kapłaństwa, po licznych konsultacjach, zdecydowałem, że nasze Seminarium zostanie od najbliższego roku akademickiego
przeniesione do Warszawy
. To była bardzo trudna decyzja, jednak trzeba było realnie zmierzyć się z tym wyzwaniem, aby nasza niewielka grupa kleryków mogła znaleźć najlepsze środowisko i warunki do rozwoju i formacji. Patrzymy na tę nową rzeczywistość z nadzieją, wierząc, że Pan nas dalej prowadzi" - napisał.
"Seminarium
nie przestaje istnieć, ale będzie teraz działać na terenie Archidiecezji Warszawskiej
, w większej wspólnocie. Stamtąd nowo wyświęceni księża będą posyłani do parafii naszej diecezji. Także Kościół Łowicki jest w drodze i musi zmierzyć się z tym nowym wyzwaniem. Pragniemy wciąż wspierać naszych kleryków modlitwą, a także ofiarami materialnymi, by jak to było do tej pory, zapewnić im całe zaplecze potrzebne do kształcenia i formacji. Chcemy także dobrze wykorzystać, poprzez remont i adaptację, budynek Seminarium, który zostaje w Łowiczu, aby wciąż mógł służyć naszej diecezji. Będzie także w nim nadal część przeznaczona dla kleryków i naszego Seminarium".
Seminarium w Łowiczu zaczęło działać w 1994 roku, wówczas studia w wyremontowanym budynku rozbudowanym o aulę i kaplicę rozpoczęło aż
88 kleryków
. Później ta liczba stopniowo malała. W 2014 roku po raz pierwszy nie wyświęcono żadnego księdza, a w 2017 roku nie zgłosił się żaden kandydat, ta sytuacja powtórzyła się w 2021 roku. 
Według instrukcji Watykanu seminarium powinno mieć około 30 kleryków. Tymczasem rok akademicki 2022/2023 seminarium rozpoczynało z
sześcioma alumnami
: dwoma na trzecim, trzema na czwartym i jednym na piątym roku. Na pierwszy rok - który wymaga kształcenia w grupie - przyjęto tylko jednego, który od razu został skierowany do Warszawy. Teraz uczyć się będą tam wszyscy klerycy z Łowicza.
Przypomnijmy, że seminarium w Łowiczu to kolejne, które w ostatnim czasie kończy działalność z powodu zbyt małej liczby kandydatów. W archidiecezji wrocławskiej zamknięto seminaria w Legnicy i Świdnicy, łącząc je z tym działającym we Wrocławiu. Zamknięto także seminarium w Bydgoszczy, jej klerycy zostali przeniesieni do Poznania.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, w 2013 roku do do seminariów w całej Polsce wstąpiło 828 kandydatów, w 2019 było to ju 498, a w zeszłym roku - 441. W trzech na 32 seminaria kleryków jest mniej niż 10.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA

Popularne dzisiaj

Polscy streamerzy urządzili sobie własną galę Oscarów, była bójka i nagroda za krytykowanie Ukraińców

Polscy streamerzy urządzili sobie własną galę Oscarów, była bójka i nagroda za krytykowanie Ukraińców
22
"Przepraszam bardzo, ale wydaje mi się, że nie powinniśmy być obojętni na takie przejawy ksenofobii, jak były w poprzedniej kategorii". Zobacz więcej »

Eurostat: polskie społeczeństwo znowu średnio się "postarzało", statystyczny Polak ma 43 lata

Eurostat: polskie społeczeństwo znowu średnio się "postarzało", statystyczny Polak ma 43 lata
34
Oznacza to, że jedna połowa osób obecnie zamieszkujących nasz kraj jest starsza niż 43 lata, natomiast druga połowa jest młodsza. Zobacz więcej »

Konfederacja chce wystąpienia Polski ze Światowej Organizacji Zdrowia

Konfederacja chce wystąpienia Polski ze Światowej Organizacji Zdrowia
37
Politycy Konfederacji w uzasadnieniu do projektu wskazują, że WHO nie sprostała oczekiwaniom w trakcie pandemii COVID-19. Zobacz więcej »

Grimes, artystka i była partnerka Muska błaga o kontakt w sprawie ich dziecka, jej wpisy są cenzurowane

Grimes, artystka i była partnerka Muska błaga o kontakt w sprawie ich dziecka, jej wpisy są cenzurowane
27
"Nie chce odpowiedzieć na SMS-y, maile i opuścił wszystkie spotkania, a nasze dziecko będzie cierpieć na dożywotnie upośledzenie, jeśli on nie odpowie". Zobacz więcej »
Więcej popularnych