Ośrodek Studiów Wschodnich przygotował materiał
podsumowujący stan Rosji
po dwóch latach inwazji na Ukrainę. Okazuje się, że wskaźniki makroekonomiczne kraju pozostają stosunkowo dobre, choć sama gospodarka jest daleka od stabilnej. Dobrze wyglądające wyniki są sztucznie napompowane przez ogromne nakłady publiczne na finansowanie wojny, które stanowią około
40 proc. budżetu państwa
.
Same elity, choć są sceptyczne w stosunku do wojny, coraz częściej wierzą w zwycięstwo Rosji oraz pozostają wierne Kremlowi, ponieważ "Putin pozostaje jedynym gwarantem ich stanu posiadania".
Obecnie trwają trzydniowe wybory prezydenckie. Głos można oddać w godzinach 8-20 do 17 marca. Eksperci OSW twierdzą, że są one testem dla systemu. Według nieoficjalnych doniesień celem jest to, żeby
Putin uzyskał 80 proc. głosów
.
- Wyniki zostaną sfałszowane przy pomocy głosowania przez internet. Putin też po raz pierwszy w swojej karierze startuje nielegalnie w wyborach dlatego, że prawo do startu dała mu konstytucja znowelizowana 4 lata temu, która została przeprowadzona z rażącym naruszeniem obowiązującej wówczas konstytucji. Logicznym wnioskiem jest, że państwa nie powinny uznać zwycięstwa Putina w wyborach - mówiła ekspertka Maria Domańska.
Z doniesień niezależnych mediów dowiadujemy się, że przeciwnicy Putina w ramach protestu wlewają do urn płyn antyseptyczny, który niszczy karty do głosowania. Wśród innych incydentów odnotowano podpalenia urn i kabin do głosowania.
Oprócz Putina w wyborach można zagłosować na Nikołaja Charitonowa, Władisława Dawankowa i Leonida Słuckiego, którzy pozostają lojalni wobec Kremla i nie są żadną opozycją. Sytuacji nie poprawia fakt, że kluczowy opozycjonista Aleksiej Nawalny zmarł w kolonii karnej nr 3 w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym.
Domańska podkreśliła, że jedyną szansą na zmianę sytuacji politycznej w Rosji jest
zwycięstwo Ukrainy na froncie
, ponieważ każda inna opcja może być przedstawiona przez propagandystów jako zwycięstwo Kremla. Wówczas mieszkańcy będą przekonani, że obecna władza gwarantuje bezpieczeństwo i stabilizację.
Ośrodek Studiów Wschodnich od 1990 roku zajmuje się przygotowywaniem analiz, ekspertyz i studiów prognostycznych obejmujących Rosję, Europę Wschodnią i Środkową, Kaukaz i Azję Centralną, Bałkany, Niemcy, państwa bałtyckie i nordyckie, Chiny, Turcję i Izrael. Eksperci chcą upowszechnić wiedzę o stanie i tendencjach zmian sytuacji politycznej, społecznej i gospodarczej oraz o rozwoju stosunków międzynarodowych.