Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
przekazała, że w dniach 14-21 grudnia odbyła się
seria testowych lotów transportowych
realizowanych przez polską spółkę Farada we współpracy z agencją. Testowy
bezzałogowy samolot pionowy
dostarczył
paczki medyczne
o połowę szybciej niż transport kołowy.
Loty odbyły się na trasach pomiędzy Warszawą a szpitalami w Pułtusku, Sochaczewie oraz Otwocku.
-
Dron o masie 14 kg unosi się pionowo najpierw na wysokość 50 m, a następnie podobnie do typowego samolotu pokonuje trasę na wysokości od 100 m do 120 m nad ziemią
(AGL) - informuje PAŻP.
Dron trasę do Pułtuska i Sochaczewa o długości około 60 km pokonał w średnio 45 minut. Z centrum Warszawy do Otwocka przelot zajął mu mniej niż 15 min.
- To najbardziej skomplikowane pod względem operacyjnym przedsięwzięcie z wykorzystaniem niskopułapowego drona transportowego z jakim PAŻP miał do tej pory do czynienia. Seria testów kolejny raz potwierdziła gotowość PAŻP do obsługi tego typu lotów - powiedział cytowany w komunikacie Maciej Włodarczyk, kierownik działu zarządzania operacjami bezzałogowych statków powietrznych w PAŻP.
-
Misją firmy Farada jest zbudowanie bezpiecznej i wydajnej sieci logistycznej opartej o nowoczesne platformy bezzałogowe
. Pierwszym obszarem na jakim się skupiamy to jest transport medyczny. Dzięki naszym rozwiązaniom możemy także już dziś skrócić czas oczekiwania na wyniki badania medycznego oraz zwiększyć jakość transportu a docelowo poprawić nawet stan przeszczepianych organów w Polsce - stwierdził cytowany w komunikacie Szymon Kupaj, prezes Farada.
Podobny test przeprowadzono w listopadzie ubiegłego roku
. Wówczas również z sukcesem udało się przetransportować ładunki medyczne. Trasę o długości 7,5 km pomiędzy szpitalem na Stadionie Narodowym a CSK MSWiA dron firmy Spartaqs pokonał w czasie 12 minut.