Studenci Politechniki Warszawskiej
Tomasz Raczyński, Dominik Baraniecki i Piotr Walter opracowali innowacyjny,
inteligentny opatrunek
wskazujący stopień
gojenia się ran SmartHEAL
. Wystartowali z nim w konkursie organizowanym przez
Fundację Jamesa Dysona
i wygrali go.
Inteligentny opatrunek zachwycił jury konkursu i zajął pierwsze miejsce w dziedzinie projektowania. W tym roku fundacja przewidziała nagrody pieniężne w wysokości miliona funtów dla ponad 300 obiecujących wynalazków młodych inżynierów i naukowców całego globu.
Dwa zwycięskie projekty wybrane przez Sir Jamesa Dysona w kategoriach International Winner i Sustainability Winner otrzymały w ramach wsparcia kolejnych etapów rozwoju,
po 30 000 funtów.
Naukowcy, opracowując opatrunek, mieli w zamyśle wyeliminowanie niepotrzebnych wymian opatrunków, które często prowadzą do infekcji, czy uszkodzenia tkanek. Studenci opracowali precyzyjny inteligentny, a przede wszystkim,
tani czujnik pH do opatrunków SmartHEAL
, który ocenia stan rany i
wykrywa nieprawidłowości takie
jak np. infekcja, bezprzewodowo, bez naruszania tkanek.
Informacje te przesyłane są na
smartfona
za pomocą komunikacji radiowej RFID, która nie wymaga jakiegokolwiek zasilania.
Inteligentny opatrunek bada zasadowości i kwasowości wysięku z rany za pomocą czujnika elektrochemicznego złożonego z dwóch elektrod. Wówczas w zależności od pH przekazuje konkretną informację na smartfona.
"Jesteśmy bardzo podekscytowani, że w tym roku zostaliśmy międzynarodowymi zwycięzcami nagrody Jamesa Dysona! To jest i będzie dla nas świetna okazja, aby stać się częścią czegoś większego, czegoś, co, miejmy nadzieję, może zmienić świat. Staramy się dopracować nasz prototyp, uzyskać patent i przejść niezbędne badania kliniczne, aby skomercjalizować SmartHEAL. Byliśmy zaszczyceni powitaniem przez samego Sir Jamesa Dysona. Jego słowa: "Gratulacje! Jesteście międzynarodowymi zwycięzcami nagrody Jamesa Dysona "wciąż brzmią nam w uszach - wciąż jesteśmy z niedowierzaniem, radością i szczęściem!"" - podsumowali zwycięzcy tegorocznego konkursu The James Dyson Award.
Obecnie badacze kończą testy i rozpoczynają
badania kliniczne
, a ich głównym celem jest zakończenie certyfikacji urządzenia po to, by móc wprowadzić swój wynalazek
na rynek w 2025 roku.
Tomasz Raczyński, Dominik Baraniecki i Piotr Walter, screen: Twitter