Fot. Ministerstwo Infrastruktury
Polscy badacze wynaleźli rozwiązanie, które ma pomóc w
walce z wykwitami złotych alg w rzekach
. Opracowali preparat o nazwie SinStop, który jest
w pełni naturalny i nie zagraża rybom
. Jak przekazuje Ministerstwo Infrastruktury w komunikacie, jest to "przełom na skalę światową".
Złote algi pojawiają się w wodach słonych, jednak istnieje ryzyko ich wykwitnięcia także w wodach słodkich, jeśli ulegną znacznemu zasoleniu, co miało miejsce na Odrze w zeszłym roku, gdy doszło do katastrofy ekologicznej. Również w tym roku odnotowuje się w Polsce liczne śnięcia ryb ze względu na pojawianie się złotych alg.
Jednak jak podaje MI: "szerokie zastosowanie wynalezionego przez polskich naukowców preparatu SinStop może znacząco
obniżyć ryzyko kolejnych katastrof ekologicznych
". Preparat opracował interdyscyplinarny zespół naukowców z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego oraz firmy Ecco-Logic we współpracy z PGW Wody Polskie. Liderami projektu byli Krzysztof Gliński oraz profesor Robert Czerniawski.
Testy prowadzono przez kilka tygodni na wydzielonym fragmencie Kanału Gliwickiego. Całkowicie naturalny preparat oparty na bazie krzemu miał na celu inicjować naturalne procesy samooczyszczania wody. Eksperymenty zakończyły się sukcesem, a SinStop okazał się w praktyce skutecznie hamować rozkwit alg i nie wpływać negatywnie na organizmy wodne.
- W oparciu o uzyskane obserwacje wnioskować można, że testowana metoda jest bezpiecznym i skutecznym sposobem ograniczenia śnięcia ryb oraz ogółem zjawisk określanych jako eutrofizacja wody - opisuje Czerniawski. - Brak negatywnych efektów środowiskowych połączony z wysoką skutecznością działania metody sugeruje, iż jest to obecnie jedyna dostępna technologia łącząca w sobie szereg opisanych powyżej zalet i nie wywołująca żadnych rozpoznanych negatywnych efektów.