fot. East News
Międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam opublikowała raport, z którego wynika, że
dziesięć najbogatszych osób na świecie podwoiło swoje majątki w czasie pandemii COVID-19
. Łączna fortuna bogaczy jest aktualnie warta
1,5 biliona dolarów
.
Organizacja, wykorzystując dane Forbesa, za najbogatszych uznała: Elona Muska, Jeffa Bezosa, Bernarda Arnaulta z rodziną, Billa Gatesa, Larry’ego Ellisona, Larry’ego Page’a, Sergey’a Brina, Marka Zuckerberga, Steve’a Ballmera i Warrena Buffeta.
Na podstawie tych danych Oxfam wyliczyła także, że całkowity majątek miliarderów wzrósł z 8,6 biliona dolarów w marcu 2020 roku do 13,8 biliona dolarów w listopadzie 2021 roku.
Nie bez powodu Oxfam nazwała swój raport "Nierówności zabijają". W tym samym czasie
160 milionów osób musi przeżyć za mniej niż 5,5 dolara dziennie
, co jest równoznaczne z ubóstwem. Nierówności przyczyniają się do
śmierci 21 tysięcy osób dziennie
, czyli średnio jednej co cztery sekundy. Do tej grupy zalicza się ofiary głodu, braku dostępu do opieki zdrowotnej i kryzysu klimatycznego. Organizacja podkreśliła, że nierówności najmocniej odczuwają ubodzy, kobiety oraz mniejszości etniczne.
- Prawie codziennie podczas tej pandemii rodził się nowy miliarder, a tymczasem
99% światowej populacji jest w gorszej sytuacji
z powodu lockdownów, ograniczonego handlu międzynarodowego, mniejszej turystyki międzynarodowej, w wyniku czego 160 milionów ludzi popadło w ubóstwo - mówił
Danny Sriskandarajah
, dyrektor generalny Oxfam GB.
Organizacja znalazła jednak rozwiązanie - r
adykalna zmiana systemu ekonomicznego
m.in. poprzez wzrost progresywnego opodatkowania najbogatszych.
"Nadzwyczajny podatek w wysokości 99% od wzrostu majątku osiągniętego przez 10 najbogatszych ludzi świata w czasie pandemii przyniósłby
812 miliardów dolarów
" - zaznaczono w raporcie. Te pieniądze mogłyby zapewnić szczepionki przeciw COVID-19 dla całej populacji czy polepszyć jakość opieki zdrowotnej.
Oxfam zazwyczaj publikuje raport na temat globalnych nierówności na początku spotkania Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, aby zwrócić uwagę elit gospodarczych, biznesowych i politycznych na rosnące nierówności.
Przykładowo, z raportu z 2020 roku wynika, że w 2019 roku zaledwie 2153 najbogatszych osób na świecie posiadało tyle majątku, co 4,6 miliarda najbiedniejszych. Co więcej, majątek 22 najbogatszych mężczyzn był równy temu, który posiadały wszystkie kobiety w Afryce: