Prof. Zbigniew Fijałek z Zakładu Farmacji Kryminalistycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnił w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że
najczęściej fałszowanymi produktami leczniczymi w Polsce są leki na potencję, odchudzanie i sterydy
, które można kupić w każdej nielegalnej internetowej aptece.
Wydział Farmaceutyczny WUM bada nielegalne i sfałszowane produkty lecznicze zabezpieczone przez organy ścigania od 2016 roku. Dotychczasowe badania wskazują, że 41 proc. produktów zawierało steroidy anaboliczno-androgenne, a ponad 24 proc. inhibitory fosfodiesterazy stosowane w zaburzeniach erekcji. Ponadto spora część produktów
nie miała żadnej substancji czynnej
, ewentualnie zdarzały się tańsze zamienniki.
- Z drugiej strony zdarzają się preparaty, w których
normy są przekroczone, nawet o 300 proc.
Wtedy istnieje już bardzo duże zagrożenie dla zdrowia osób, które przyjmują takie leki. Po viagrze kupowanej bez recepty jest udokumentowanych kilkaset zgonów na świecie. Na rynku bywały takie tabletki, że miały dwa, a nawet trzy razy więcej substancji aktywnych, niż maksymalna dawka dopuszczona w lecznictwie - przyznał prof. Fijałek.
Badacz przypomniał, że
nie istnieją bezpieczne i skuteczne preparaty na zmniejszenie masy ciała
- są albo bezpieczne, albo skuteczne, a te również są często podrabiane przez fałszerzy.
Trzecią najczęściej fałszowaną grupą leków są sterydy anaboliczne i produkty związane z dopingiem.
- Te substancje są sprzedawane również na masową skalę dla sportowców amatorów, uprawiających różne dyscypliny. Sterydy anaboliczne w bardzo dużym stopniu to olejowe roztwory w fiolkach. Na szczęście dla wszystkich w oleju nie rozwijają się drobnoustroje i tylko dlatego wśród osób zażywających te substancje nie dochodzi do masowych zgonów - wyjaśnił rozmówca PAP.
Najbardziej przerażający jest fakt, że
żaden pacjent, lekarz, czy farmaceuta nie odróżni dobrze sfałszowanego leku od leku oryginalnego
.
- Wszystko przez to, że fałszerze najwięcej wysiłku wkładają w
wyprodukowanie identycznego opakowania
. Podrabiana jest np. aspiryna, coraz częściej mamy do czynienia z fałszowaniem leków przeciwnowotworowych i przeciw białaczkowych, które są bardzo drogie. Jedno opakowanie potrafi kosztować od pięciu do nawet 30 tys. euro. Stąd przychody zorganizowanych grup przestępczych są ogromne - przyznał.