Platforma
TwójPsycholog
pomagająca w znalezieniu profesjonalnej pomocy psychologicznej ruszyła z akcją
#NieMówMiJak
, która uczy, jak z empatią i wsparciem dawać i przyjmować
rodzicielskie rady.
Skierowana jest przede wszystkim do młodych rodziców, którzy regularnie spotykają się z "dobrymi radami" odnośnie wychowania dzieci oraz do ich
otoczenia
.
Kampanię, którą platforma prowadzi z The Village Network, zainspirowały problemy rodziców, którzy otrzymują
"dobre rady" dotyczące praktycznie każdego obszaru bycia rodzicem
: czy spać z dzieckiem, czy nosić dziecko jak płacze, czy lepiej karmić piersią czy butelką, czy wybrać żłobek państwowy czy prywatny. Wszystkie tego typu kwestie budzą emocje, a związane z nimi "dobre rady" wywierają na rodziców presję bycia "idealnym".
"Bycie rodzicem to duże wyzwanie. Gdy do tego dołożyć krytykę ze strony bliskich i obcych osób, może robić się przytłaczające. Czy da się być perfekcyjnym rodzicem? Nie, i bardzo dobrze! Tą akcją chcemy pokazać, że najbardziej potrzebna jest przede wszystkim wyrozumiałość. Dla siebie i dla innych, którzy też uczą się, jak być dobrym (co nie znaczy perfekcyjnym) rodzicem. Brak tu miejsca dla "dobrych rad", krytyki i szantażu emocjonalnego.
Chcemy zrobić miejsce dla empatii, życzliwości i wsparcia społecznego
" - tłumaczy platforma zamysł swojej akcji.
Eksperci podpowiadają, że komunikacji opartej na szacunku i empatii można się nauczyć. W
poradniku dla rodziców
tłumaczą np. jak reagować na takie niechciane rady. Można znaleźć tam konkretne przykłady i komunikaty, np. "Słyszę / rozumiem, że Ty tak uważasz / robisz, ja uważam / robię inaczej".
W
poradniku dla otoczenia
rodziców wyjaśniają natomiast, jak merytorycznie rozmawiać o trudnych tematach i jak reagować w sytuacjach gdy np. ktoś rzeczywiście szkodzi dziecku.
- Rodzice dziś bardzo potrzebują wsparcia i empatii. Niestety z badań wynika, że jesteśmy jednym z najbardziej wypalonym rodzicielsko krajem na świecie. Chciałabym, aby każda mama i każdy tata wiedział, że jest wystarczający dla swoich dzieci, że nie musi być idealny, aby jego dziecko było szczęśliwe i dobrze się rozwijało. Nikt z nas nie jest robotem, każdy z nas się uczy. Bycia rodzicem również. Mamo, Tato pamiętajcie o swoich potrzebach, o stawianiu granic, o zaufaniu do siebie i swojej intuicji - mówi
Katarzyna Żukow-Tapioles
, psycholożka pracująca z rodzicami, działająca w ramach platformy TwójPsycholog.