Naukowcy z University of Queensland w Australii twierdzą, że 348 tys. kilometrów kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych
płytkimi rafami koralowymi
. Z analizy zdjęć satelitarnych wynika, że jest ich więcej niż dotąd szacowano.
- Odkrycie każe nam zrewidować nasze wcześniejsze szacunki dotyczące płytkich raf w światowych oceanach. Co ważne, nowoczesne zdjęcia satelitarne o wysokiej rozdzielczości pozwalają nam również dowiedzieć się, z czego te habitaty są zbudowane - mówił dr Mitchell Lyons.
Autor publikacji, która ukazała się w Cell Reports Sustainability, wyjaśnił, że 80 tysięcy kilometrów kwadratowych raf ma twarde dno.
- W tych miejscach łatwiej jest koralom rosnąć, w przeciwieństwie do terenów pokrytych piaskiem, kamykami czy porośniętych trawą morską. Zgromadzone dane pomogą naukowcom zajmującym się ochroną przyrody, a także osobom decyzyjnym w lepszym zrozumieniu i zarządzaniu ekosystemami raf - podkreślił.
Mapa raf powstała na podstawie analizy 100 bilionów pikseli ze zdjęć dostarczonych przez satelity Sentinel-2 i Dove. Dr Lyons zauważył, że to
pierwszy dokładny atlas
pokazujący rozkład i kompozycję raf koralowych świata, wykorzystujący jasną i spójną terminologię.
- To jednak coś więcej niż tylko mapa. To narzędzie pozytywnej zmiany dla raf oraz ekosystemów wybrzeży i oceanów w ogóle - zapewnił.
Użytkownicy na całym świecie mogą korzystać z wyników analizy poprzez Allen Coral Atlas i Google Earth Engine.
- [Dane - red.] używane są już w projektach prowadzonych w Australii, Indonezji, na wyspie Timor, na Morzu Arafura, na Fidżi, Wyspach Salomona, w Królestwie Tonga, w Wanuatu, Belize, Bangladeszu, w Indiach, na Malediwach, w Sri Lance, Kenii i zachodniej Mikronezji - poinformował uczestniczący w projekcie prof. Chris Roelfsema.