fot. East News / Pew Research Center
Instytut badania opinii publicznej Pew Research Center opublikował badanie stosunku obywateli różnych państw do UE. Zgodnie z ich danymi,
w Polsce jest najwięcej sympatyków Unii Europejskiej spośród wszystkich badanych krajów
.
Prestiżowy waszyngtoński instytut badania opinii publicznej, przebadał 9 krajów członkowskich UE (Niemcy, Francję, Polskę, Szwecję, Włochy, Grecję, Holandię, Hiszpanię, Węgry) oraz 3 państwa nienależące do Unii (Wielką Brytanię, Stany Zjednoczone oraz Turcję, ze statusem kandydata).
Fot. Pew Research Center
Wykres przedstawia procentowy rozkład osób o opiniach negatywnych i pozytywnych, z podziałem na państwa Wspólnoty i pozostałe. Ogólny wynik w Unii jest raczej wysoki -
mediana 63% dorosłych ma pozytywny stosunek do UE
. Liderem jest Polska, w której
aż 76% dorosłych wyraża się przychylnie o Unii
, pomimo odnotowania największego spadku - rekordowo aż 88% obywateli sympatyzowało z Unią. Taki wynik był w 2022 roku, kiedy po inwazji Rosji na Ukrainę sympatia do Unii wzrosła w większości krajów.
Fot. Pew Research Center
Obecnie w kwestii pozytywnych opinii utrzymuje się tendencja spadkowa po rekordowych wynikach w 2022 roku. W Polsce przypisuje się to protestom rolników przeciwko unijnej polityce klimatycznej. Ilość sympatykówi rośnie za to w Turcji, jednak wciąż nie jest to nawet połowa respondentów - pozytywne zdanie o Unii wyraża 46% dorosłych Turków. W Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych opinie o UE są raczej podobne: kolejno 58% i 61% myśli o Unii pozytywnie.
Instytut zwraca także uwagę na korelację pomiędzy wyrażanymi opiniami a poglądami politycznymi. Z ich danych wynika, że s
ympatia wobec Unii jest o wiele częstsza wśród osób o lewicowych poglądach
niż wyborców populistycznych prawicowych partii. Jedynym wyjątkiem jest Grecja, gdzie "56% osób o poglądach prawicowych myśli pozytywnie o UE, w porównaniu do 31% o poglądach lewicowych".
Znaczenie ma także wiek i wykształcenie respondentów. Jak podaje Pew, młodzi dorośli i osoby z wykształceniem wyższym mają tendencję do postrzegania Wspólnoty bardziej pozytywnie, niż ludzie starsi i mniej wyedukowani.