Logo
  • DONALD
  • RAPORT UBS: MAJĄTKI MILIARDERÓW TO W CO DRUGIM PRZYPADKU RACZEJ DZIEDZICZENIE NIŻ PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

Raport UBS: majątki miliarderów to w co drugim przypadku raczej dziedziczenie niż przedsiębiorczość

03.12.2023, 11:30
Z raportu UBS Billionaire Ambitions Report 2023 wynika, że po raz pierwszy od początku publikowania raportu, miliarderzy zgromadzili
więcej majątku przez dziedziczenie niż przez przedsiębiorczość
. Okazuje się, że w ubiegłym roku 53 spadkobierców odziedziczyło łącznie
150,8 mld dolarów
. Z kolei 84 nowych self-made miliarderów zarobiło łącznie
140,7 mld dolarów
. Raport przeprowadzono wśród 79 klientów-miliarderów z Europy w tym Szwajcarii, Bliskiego Wschodu, Singapuru, Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkong i Stanów Zjednoczonych.
Jak podano, w ostatnim roku liczba miliarderów wzrosła o 7 procent na całym świecie z 2376 do 2544, a ich majątek wzrósł o 9 procent, z 11,0 bln dolarów do 12,0 bln dolarów.
Eksperci w raporcie wskazują, że takie sytuacje
w ciągu najbliższym 20 lat mogą się powtarzać
:
"Tegoroczny raport wykazał, że większość miliarderów, którzy zwiększyli swoje majątki w ubiegłym roku, zrobiła to poprzez dziedziczenie, a nie przedsiębiorczość. Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych 20 lat będzie się to zdarzać coraz częściej, ponieważ ponad 1000 miliarderów przekaże swoim dzieciom szacunkowo 5,2 biliona dolarów" - skomentował Benjamin Cavalli, Head of Strategic Clients w UBS Global Wealth Management.
"Świeże poglądy na temat biznesu, inwestowania i filantropii. Kierują duże sumy prywatnego majątku do innowacyjnych inwestycji. Zapewnienie sprawnej sukcesji będzie wymagało od założycieli i ich rodzin nowego podejścia, które będzie skupione na określeniu wspólnych wartości i celów. Będą musieli wytyczyć ścieżkę, która zadowoli wszystkie pokolenia i pozwoli im kontynuować swoje dziedzictwo" - dodaje.
68 procent
przebadanych miliarderów z odziedziczonym majątkiem stwierdziło, że ich
celem jest kontynuacja i rozwój tego, co osiągnęli ich rodzice
w zakresie biznesu. 60 procent miliarderów, którzy otrzymali majątek od rodziców deklaruje, że chce umożliwić przyszłym pokoleniom czerpanie korzyści z ich majątku.
UBS twierdzi, że spadkobiercy są świadomi, że będą musieli inaczej rozdysponować majątek, bo go utrzymać. Chcą się skupić na możliwościach takich jak innowacje technologiczne, transformacja energetyczna i inwestycje społeczne. 58 z nich twierdzi, że największym wyzwaniem będzie zaszczepienie w ich spadkobiercach niezbędnych wartości i doświadczenia.
Jako największe zagrożenia dla swoich biznesów wskazują oni presję inflacyjną - uważa tak 57 procent oraz dostępność i ceny surowców - 52 procent. 65 procent wszystkich respondentów uważa, że
AI stanowi jedną z największych szans dla ich działalności.
Z kolei 58 procent respondentów za największe zagrożenie postrzega cyberataki.
W raporcie zauważono także, że wśród spadkobierców-miliarderów przedsiębiorczość odgrywa znaczącą rolę. Wielu z nich obiera jednak inną drogę niż wejście do zarządu rodzinnej firmy. Ponad połowa z 53 ankietowanych spadkobierców decyduje się odejść z firmy rodzinnej, wybierając karierę, która bardziej odpowiada ich własnym ambicjom i umiejętnościom. Ma wzrastać także liczba spadkobierców, którzy stają się filantropami i napędzają zrównoważone innowacje.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA