Logo
  • DONALD
  • BADANIE: BOGATE KRAJE UCISZAJĄ PROTESTY KLIMATYCZNE, JEDNOCZEŚNIE DOPINGUJĄC JE W KRAJACH BIEDNIEJSZYCH

Badanie: bogate kraje uciszają protesty klimatyczne, jednocześnie dopingując je w krajach biedniejszych

15.09.2024, 11:30
Fot. East News
Raport
Climate Rights International
pokazuje, że rządy globalnej północy mają
tendencję do surowego karania za udział w protestach klimatycznych
, przy jednoczesnej
krytyce takich praktyk na globalnym południu
. Zdaniem autorów badania, kraje Europy i Stany Zjednoczone coraz częściej tłumią strajki za pomocą surowych, karnych środków,
naruszając prawny obowiązek ochrony podstawowych praw
do zgromadzeń i wolności słowa.
Jak wskazują autorzy badania, w Europie, Stanach Zjednoczonych i Australii aktywiści klimatyczni biorący udział w strajkach są
prewencyjnie zatrzymywani a nawet skazywani na kary więzienia
. Wśród najbardziej brutalnych w swoich środkach państw wymieniają Francję, Holandię, Szwecję, Australię, ze szczególnym naciskiem na Niemcy, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone, gdzie odnotowano rekordowe wyroki więzienia za udział w pokojowych protestach.
- Rządy zbyt często wyrażają stanowczą i zasadniczą opinię na temat prawa do pokojowego protestu w innych krajach, ale gdy nie podoba im się pewien rodzaj protestów u siebie, uchwalają prawa i wysyłają policję, aby je powstrzymać - komentuje Brad Adams, dyrektor Climate Rights International.
Badacze zwracają uwagę na hipokryzję rządów, które głoszą konieczność szanowania praw człowieka i potępiają reżimy krajów rozwijających się, gdzie odbiera się obywatelom prawo do pokojowych protestów, podczas gdy wobec swoich obywateli stosują coraz surowsze środki tłumienia strajków klimatycznych, a media i politycy
nazywają aktywistów ekoterrorystami i chuliganami
.
Kolejnym aspektem wyróżnionym przez raport, jest
brak działania w celu spowolnienia zmian klimatycznych
w państwach stosujących represje wobec aktywistów. Adams zaznaczył, że rządy powinny traktować protestujących jako sojuszników w walce z ociepleniem klimatu, a nie przestępców. Jego zdaniem zaostrzanie praw i agresywne tłumienie pokojowych zgromadzeń może być odebrane w innych krajach jako przyzwolenie do podobnych działań.
- Nie musisz zgadzać się z taktyką aktywistów klimatycznych, aby zrozumieć znaczenie obrony ich praw do protestu i wolności słowa - tłumaczył dyrektor Climate Rights International. - Zamiast więzić protestujących w sprawach klimatu i podważać wolności obywatelskie, rządy powinny wsłuchać się w ich wezwania do podjęcia pilnych działań na rzecz rozwiązania kryzysu klimatycznego.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA