Logo
  • DONALD
  • MINISTERSTWO DEMENTUJE, ŻE BĘDĄ PODATKI OD KRASNALI OGRODOWYCH CZY KAPLICZEK

Ministerstwo dementuje, że będą podatki od krasnali ogrodowych czy kapliczek

02.08.2024, 06:00
Kilka dni temu
Puls Biznesu
informował, że
resort finansów
zapędził się w
rozszerzaniu podatku od nieruchomości
i chce obciążyć nim także
przydrożne krzyże, figurki świętych i kapliczk
i.
"W poszukiwaniu dodatkowych pieniędzy dla budżetu państwa Ministerstwo Finansów zdaje się przesuwać granice. Okazuje się, że projektowane przepisy nakładają daninę nie tylko na przedsiębiorstwa, kombinaty i całą ich infrastrukturę sieciową, techniczną i użytkową. Eksperci wskazują, że podatkiem od nieruchomości mogą być objęte również tzw. obiekty małej architektury (obecnie wyłączone z opodatkowania)" - podaje
Puls Biznesu
.
Informacja ta wywołała niemałe zamieszanie.
Puls Biznesu
podkreślił, że "projekt jest mocno krytykowany nie tylko przez środowiska przedsiębiorców, ale także przez wiele ministerstw".
Teraz Ministerstwo Finansów wydało
oświadczenie
w tej sprawie. Podkreślono, że resort
nie planuje obecnie zmia
n, które doprowadziłyby do nałożenia podatku od nieruchomości na obiekty małej architektury.
Resort zauważa, że celem projektu m.in. zdefiniowanie  na nowo pojęć "budynek" i "budowla". Ma to zapewnić spójność pojęciową i zredukować liczbę sporów podatników z gminami na tym tle. Zapewniono też, że "obiekty małej architektury, zarówno te związane z kultem religijnym, jak i inne stanowiące element architektury ogrodowej: wodotryski, posągi ogrodowe (np. krasnale, nimfy, amorki), pergole, oczka wodne, kaskady, ogrody skalne, ogrodowe murowane grille oraz obiekty użyteczności codziennej jak: piaskownice, ławki, huśtawki, drabinki, ze względu na to, że nie są wymienione jako przedmiot podatku, nie podlegają opodatkowaniu".
fot. Ministerstwo Finansów
Do doniesień na temat tzw. podatku od kapliczek odniósł się także
wiceminister finansów Jarosław Neneman
w rozmowie z PAP. Polityk podobnie jak w oświadczeniu resortu finansów podkreślił, że zmiany, o których pisał
Puls Biznesu
, nie będą miały miejsca:
- Zarówno w dzisiejszym stanie prawnym, jak i w stanie prawnym, który będzie obowiązywał od przyszłego roku, obiekty, o których mowa w mediach -
krzyże, kapliczki, krasnale, piaskownice - nie będą opodatkowane.
Pod tym względem nic się nie zmienia, tylko będzie to nieco inaczej zapisane. Obecnie przepisy mówią o opodatkowaniu budynków i budowli, które nie są obiektami małej architektury. W nowym zapisie będzie mowa o budynkach oraz o enumeratywnie wymienionych budowlach - i tam nie ma obiektów małej architektury - powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman.
Wiceminister przekazał, że nie wie, skąd w medialnych doniesieniach wzięły się krasnale ogrodowe:
- Obecnie prawo mówi, że budowlą jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który nie jest budynkiem i obiektem małej architektury. TK powiedział, że nie możemy się odwoływać do przepisów prawa budowalnego, którymi są także przepisy rozporządzeń, tylko w ustawie podatkowej powinny być zdefiniowane przedmioty opodatkowania. W związku z tym nasza definicja budowli mówi, że jest to związany z działalnością gospodarczą obiekt, wraz z instalacjami, wymieniony w załączniku, który wraz z urządzeniami technicznymi stanowi całość techniczno-użytkową - powiedział wiceminister.
- Ponieważ tam nie ma obiektów małej architektury, to oznacza, że nie będą one opodatkowane - i było to wiadome od początku. Naprawdę nie rozumiemy, co w tym wszystkim robią krasnale ogrodowe? - dodał.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA