![fot. East News / X](https://cdn01.donald.pl/filer_public_thumbnails/filer_public/e8/7f/e87fd44d-f5f2-4af6-b241-dfdbb4980a13/piwp.jpg__1200x0_q85_crop_subsampling-2_width-1200.jpg)
fot. East News / X
Jak informuje
Puls Biznesu
, Ministerstwo Zdrowia prowadzi
analizy dotyczące wprowadzenia minimalnej ceny za gram alkoholu.
Krytyczni wobec tego pomysłu są producenci piwa, bo przełożyłoby się to na wzrost cen tego alkoholu nawet o 1,5 zł na butelce.
"Mimo że Polska od lat znajduje się w czołówce krajów regionu o najwyższych stawkach akcyzy na piwo, wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny na łamach Pulsu Biznesu zapowiedział, że ceny złotego trunku mogą jeszcze wzrosnąć" - pisze
Puls Biznesu
.
Jak podaje dziennik, resort rozważa wprowadzenie minimalnej ceny za gram alkoholu. Według wyliczeń, oznaczałoby podwyżkę nawet o ok.
1,5 zł na butelce piwa o mocy 5 proc.
Ceny wódki i wina pozostałyby natomiast niemal bez zmian.
Analizowana przez Ministerstwo Zdrowia propozycja
nie podoba się producentom piwa
. Jak argumentuje w rozmowie z
Pulsem Biznesu
szef Związku Browary Polskie, to "kontrowersyjny pomysł", który doprowadziłby do wzrostu cen piwa o ok. 40% przy zachowaniu niezmienionych cen wódki.
- W UE tylko Irlandia eksperymentuje z takim narzędziem, ale na tyle krótko, że trudno ocenić jego działanie - mówi Barłomiej Morzycki.
Jak dodaje, taka ingerencja państwa byłaby "spełnieniem marzeń przemysłu spirytusowego". Uważa również, że wpłynęłoby to na wzrost konsumpcji mocnego alkoholu.
- Piwo i wódka są w pewnym stopniu produktami substytucyjnymi. Głęboki spadek popytu na piwo oznaczałby przeniesienie części konsumpcji na wyroby spirytusowe, zwłaszcza
małpki
- tłumaczy.
Ministerstwo Zdrowia już w październiku zeszłego roku informowało, że pracuje z Ministerstwem Finansów nad propozycją dotyczącą wprowadzenia ceny minimalnej za gram alkoholu albo podwyżki akcyzy.
- Uważamy, że ekonomiczna dostępność alkoholu jest zbyt duża. Alkohol w Polsce jest zbyt tani - mówił wówczas wiceminister Wojciech Konieczny. - Mówimy albo o minimalnej cenie grama alkoholu, albo o podwyżce akcyzy.