Logo
  • DONALD
  • JESZCZE OSTRZEJ WOBEC PIJANYCH KIEROWCÓW, RZĄD PRACUJE NAD TYM, ŻEBY AUTO MOGLI STRACIĆ TAKŻE CI LEKKO DZIABNIĘCI

Jeszcze ostrzej wobec pijanych kierowców, rząd pracuje nad tym, żeby auto mogli stracić także ci lekko dziabnięci

03.07.2024, 07:15
fot. Flickr @pasa
Rząd ma zamiar zmienić
zasady odbierania samochodów pijanym kierowcom
. Na posiedzenie Komitetu Stałego Rady Ministrów trafił projekt zmian przepisów przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
Konfiskata pojazdów według założenia ma być bardziej dotkliwa. Główny powód zmian w przepisach zostaje utrzymany. Mianowicie w projekcie zapisano, że
nie będzie już automatycznego przepadku pojazdów
. Za każdym razem to sędzia będzie musiał zdecydować, czy odebrać pojazd, czy też nie.
Oprócz tego w projekcie
zapisano, żeby to sędzia zawsze decydował
o przypadku pojazdu - nie tylko, gdy kierowca ma powyżej 1,5 promila alkoholu. Tym samym jeśli przepisy w proponowanym kształcie wejdą w życie, wówczas
nie będzie minimalnego progu 1,5 promila
, po którym będzie można odebrać auto kierowcy. Na taką propozycję zmian w przepisach wskazywał karnista dr Mikołaj Małecki z Uniwersytetu Jagiellońskiego:
"Po pierwsze, wybór takiej, a nie innej granicy stanu nietrzeźwości, wykluczającej możliwość orzeczenia przepadku pojazdów wobec sprawców mniej nietrzeźwych, nie był podyktowany jakimikolwiek argumentami i nie został uzasadniony w projekcie nowelizacji, której mocą wprowadzono do ustawy karnej analizowany przepis. Nie ma przy tym racjonalnych argumentów wskazujących na to, że sprawcy prowadzącemu pojazd w sposób brawurowy i niebezpieczny, w stanie nietrzeźwości, gdy stężenie alkoholu wynosi aż 1,4 promila, nie grozi w ogóle przepadek pojazdów, sprawcy zaś prowadzącemu pojazd w niewiele większym stanie nietrzeźwości grozi orzeczenie tego dolegliwego środka. Po drugie, wybór wskazanych wartości granicznych nie znajduje merytorycznego uzasadnienia w danych opisujących skutki spożycia określonej ilości alkoholu w kontekście zachowania się sprawcy prowadzącego pojazd i zagrożeń mogących wynikać z jego stanu nietrzeźwości" - zwrócił uwagę karnista w ekspertyzie.
Uwaga Małeckiego została uwzględniona w nowym projekcie przepisów Ministerstwa Sprawiedliwości. Oprócz tego resort miał także rozwiać w nowych regulacjach wątpliwości niektórych sędziów dotyczące tego, co będzie się działo z samochodami skonfiskowanymi na mocy wyroków, które zapadną przed zmianą prawa. Ministerstwo stwierdziło, że samochody, które zostały
skonfiskowane do tej pory, nie będą po prostu zwracane
.
"Jeżeli zmiana ustawy nastąpi po wydaniu orzeczenia, a przed uprawomocnieniem, to w razie wniesienia środka odwoławczego organ drugiej instancji, rozpoznając sprawę, będzie miał na uwadze przepis art. 4 § 1 k.k. W zakresie prawomocnych orzeczeń przepadku pojazdów, brak jest podstaw do zwracania pojazdów i ingerencji w treść orzeczeń. Zauważyć należy, że projekt ustawy nie przewiduje uchylenia przepisów dotyczących przepadku pojazdów, a odstąpienie od obligatoryjności na rzecz fakultatywnego orzekania przepadku. W przedmiotowej sprawie intencją projektodawcy nie jest wyłączenie stosowania art. 4 § 1 k.k." - napisał resort.
Jeśli proponowane przepisy zostaną zatwierdzone przez rząd, wówczas nowelizacja zostanie przesłana do Sejmu.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA