Logo
  • DONALD
  • RAPORT: OD WYBUCHU WOJNY ZBOŻA W POLSCE DROŻSZE O 20% DO NAWET 35%

Raport: od wybuchu wojny zboża w Polsce droższe o 20% do nawet 35%

24.04.2022, 09:45
Bank Pekao w raporcie poinformował, że
średnie krajowe ceny skupu głównych zbóż
po wybuchu wojny w Ukrainie
wzrosły o 20-35%.
Warto nadmienić, że Rosja i Ukraina są ważnymi w skali globalnej eksporterami zbóż, roślin oleistych i surowców paszowych.
Według danych razem przypada na nie około 75% światowego eksportu oleju słonecznikowego, blisko 30% pszenicy i jęczmienia, ponad 20% makuchów, 15% kukurydzy i ponad 10% nasion rzepaku.
Oprócz tego Rosja jest największym na świecie eksporterem nawozów. Warto dodać, że 6. miejsce pod tym względem zajmuje współpracująca z Rosją Białoruś. Razem oba te kraje odpowiadają za blisko 20% światowego eksportu.
Sytuacja w Ukrainie już przełożyła się także na prognozy globalnej podaży eksportowej zbóż i oleistych w sezonie 2021/22 (którego większa część jest już za nami) zostały skorygowane o 2-5% w dół.
"Jeżeli chodzi o przyszły sezon, to ministerstwo rolnictwa Ukrainy zapowiedziało już, że areał zasiewów będzie o 20-30% mniejszy od ubiegłorocznego. Z kolei według wczesnych prognoz FAO (z marca 2022 r.) tegoroczna produkcja pszenicy w Ukrainie spadnie o 13 proc. rdr" - wskazali analitycy Pekao.


"Średnie globalne ceny eksportu tych roślin w marcu wzrosły o około 20% miesiąc do miesiąca, a notowania kontraktów na giełdach w Europie i USA zwyżkowały o 30-45% w ciągu 3 pierwszych tygodni od rozpoczęcia działań wojennych" - podali.


Pekao wskazuje, że
Unia Europejska jest samowystarczalna
w produkcji większości zbóż, jednak wyjątkiem jest tutaj kukurydza i rośliny oleiste.
"Prognozy Komisji Europejskiej zakładają, że ze względu na spadek podaży z krajów objętych wojną i wzrost cen globalnych unijny eksport zbóż w sezonie 2022/23 wzrośnie o 40% rdr, a ich dostępność na rynku wewnętrznym będzie niższa, niż w poprzednim sezonie. Giełdy towarowe na terenie UE wyceniają taki scenariusz, ze wzrostami cen kontraktów po wybuchu wojny przekraczającymi 30%" - podaje bank.
Autorzy raportu zwrócili także uwagę,
że Polska jest krajem samowystarczalnym, jeśli chodzi o produkcję zbóż.
"Silny wpływ na krajową podaż wywiera jednak sytuacja na rynku globalnym i ceny oferowane polskim eksporterom" - ocenili autorzy publikacji.
Eksperci zwracają uwagę, że dwa ostatnie sezony przyniosły rekordowe poziomy eksportu zbóż z naszego kraju:
"Można zakładać, że najbliższe miesiące mogą jeszcze
zwiększyć presję na drenaż eksportowy.
Polscy producenci zbóż ograniczają przy tym podaż na rynek krajowy już od kilku miesięcy, w oczekiwaniu na dalszy wzrost cen światowych" - wskazali.
Co za tym idzie,
przełożenie na ceny krajowe jest silniejsze, w związku ze zwiększeniem wewnętrznego popytu spowodowanego falą uchodźców.
W rezultacie średnie krajowe ceny skupu głównych zbóż po wybuchu wojny w Ukrainie wzrosły o 20-35%. Eksperci Pekao szacują, że utrzymają się one na wysokich poziomach także w kolejnych miesiącach.


Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA