Produkcja cementu odpowiada za
ponad 7 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla
, a każda tona wytworzonego materiału emituje równowartość CO2. Tylko w 2022 roku wyprodukowano 4,1 miliarda ton.
Wytwarzanie cementu wymaga zużycia ogromnej energii, a podczas przekształcania wapienia w materiał budowlany zachodzi proces chemiczny, który uwalnia jeszcze więcej CO2.
Startup Sublime Systems założony przez naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) chce rozwiązać oba problemy. Proponują elektrolizę w temperaturze pokojowej, która eliminuje potrzebę spalania paliwa w piecach rozgrzanych do około 1400 stopni Celsjusza. Proces rozkłada wodę na tlen i gazowy wodór.
Jak tłumaczy portal Chip, minerały zawierające wapń reagują z wytworzonym kwasem. Powstałe rozpuszczone jony wapnia łączą się z bazą na katodzie. W ten sposób uzyskujemy wapno budowlane, które służy jako
bezpośredni zamiennik
w tradycyjnym procesie produkcji cementu.
Sublime Systems wystartowało już z linia pilotażową w swojej siedzibie pod Bostonem, która może produkować nawet 100 ton "czystego cementu" rocznie. Na początku 2026 roku ma powstać większy zakład, a w 2028 roku kolejna, jeszcze większa fabryka.
Podobny problem stanowi produkcja stali i żelaza, która generuje rocznie około 2,6 miliarda ton dwutlenku węgla, czyli około 7 proc. wszystkich emisji związanych z energią. Startup H2 Green Steel chce wykorzystywać wodór zamiast paliw kopalnych w produkcji stali. Z kolei Boston Metal zastąpi tradycyjne piece reaktorami elektrochemicznymi.