W środę
miliarder Jared Isaacman
poleci w kosmos w ramach misji o nazwie
Polaris Dawn
. Biznesmen jest miłośnikiem latania, czego symbolem jest jego największa na świecie prywatna flota samolotów wojskowych.
Miliarder miał zawsze marzyć o kosmosie. Teraz jego marzenie spełni się po raz kolejny, ponieważ postanowił sfinansować misję Polaris Dawn. 41-letni założyciel firmy technologii płatniczych Shift4 ma oddalić się wraz z załogą od Ziemi
o 1400 kilometrów
, czyli dalej niż ktokolwiek od czasu programu Apollo w 1972 roku.
Miliarder pierwszy raz poleciał w kosmos w 2021 r. Obecna misja jest pierwszą z trzech w ramach programu Polaris, organizowanego we współpracy ze SpaceX.
Biznesmen przygotowywał się do tego kroku od ponad dwóch lat m.in. z emerytowanym podpułkownikiem Sił Powietrznych Scottem Poteetem oraz inżynierkami SpaceX - Sarah Gillis i Anną Menon.
- Jesteśmy niesamowicie wdzięczni za tę możliwość oraz za tysiące inżynierów SpaceX, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia. Podczas naszej misji
będziemy dążyć do inspirowania ludzkości,
by patrzyła w górę i wyobrażała sobie, co możemy osiągnąć tu na Ziemi oraz w światach poza naszym własnym - mówił Isaacman.
Jak przekazano, rakieta Dragon będzie poruszała się po eliptycznej orbicie, przemierzając odległości od 118 do 870 mil od Ziemi, czyli od 189 do 1400 km.
Na wysokości 698 km załoga ma podjąć
próbę 20-minutowego spaceru w kosmosie
, przemierzając pustą przestrzeń. To niecodzienne wydarzenie, ponieważ dotychczas jedynie astronauci rządowi odbywali spacery kosmiczne. Co więcej, robili to na wysokości 402 km nad Ziemią, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Załoga Polaris Dawn ma mieć na sobie skafandry EVA opracowane przez SpaceX. Według założeń mają one poprawić komfort i bezpieczeństwo w kosmosie. Do skafandrów dołączony jest drukowany w 3D hełm z wizjerem odpornym na odblaski, wyświetlaczem head-up oraz kamerą. Ma ona dostarczać informacji na temat ciśnienia w skafandrze, temperatury i wilgotności względnej.
Uczestnicy lotu mają zamiar przetestować laserowy internet Starlink oraz przeprowadzić 36 eksperymentów we współpracy z partnerami, takimi jak NASA, Uniwersytet Johnsa Hopkinsa oraz Perelman School of Medicine na Uniwersytecie Pensylwanii.