Senat, zgodnie z przewidywaniami, odrzucił wczoraj kandydaturę
Bartłomieja Wróblewskiego
na
Rzecznika Praw Obywatelskich
. Kandydaturę posła PiS poparło 48 senatorów, 49 było przeciw, 2 się wstrzymało.
Wróblewskiego na rzecznika wybrał wcześniej
Sejm
, odrzucając kandydatury
Piotra konowicza
i
Sławomira Patyry.
- To był bardzo dla mnie też inspirujący czas. Mam nadzieje, że Senat w kolejnym podejściu wyrazi zgodę i powoła Rzecznika Praw Obywatelskich dlatego, że jest to ważna funkcja. Duża odpowiedzialność i wielka strata dla obywateli jeśli instytucja nie może normalnie działać - mówił wczoraj Wróblewski po głosowaniu.
Oznacza to, że
rzecznika nie wybrano po raz czwarty
, wcześniej dwukrotnie poparcia Sejmu nie otrzymała Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, za trzecim razem Sejm powołał Piotra Wawrzyka, jednak jego kandydaturę odrzucił Senat. Przypomnijmy, że kadencja Adama Bodnara skończyła się
9 września zeszłego roku
. Trybunał Konstytucyjny uznał, że dalsze pełnienie przez niego obowiązków jest niezgodne z Konstytucją, Bodnar będzie RPO do 15 lipca.
Teraz procedurę wyboru RPO trzeba będzie zacząć od początku, lecz
problemem wciąż pozostaje znalezienie kandydata
, który zdobędzie poparcie i Sejmu, i Senatu.
Posłowie opozycji apelują o dialog.
- Wczoraj zaapelowaliśmy do wszystkich, nie tylko do opozycji, bo wiemy doskonale, żeby wybrać RPO potrzebne są również głosy koalicji rządzącej. Apelowaliśmy o to, żeby usiąść do stołu i wybrać na Rzecznika taką osobę, na którą wszyscy jesteśmy w stanie się zgodzić - mówiła w rozmowie z Polsat News wicemarszałkini Senatu
Gabriela Morawska-Stanecka
z Lewicy.
Wicerzecznik PiS
Radosław Fogiel
mówił dziś w Wirtualnej Polsce, że decyzje ws. nowego kandydata na stanowisko RPO zapadną po tym, jak marszałek Sejmu zarządzi ponowną procedurę wyboru rzecznika i że póki co "nie chce nic przesądzać".
Nieoficjalnie wiadomo, że
jedną z kandydatek ma być Lidia Staroń
niezależna senator, którą wskazać chce
Porozumienie Jarosława Gowina
. PiS ma "nie wykluczać" poparcia dla polityczki. Podczas głosowania w sprawie Wróblewskiego Staroń wstrzymała się od głosu.
Lidia Staroń w 2015 roku wystąpiła z
Platformy Obywatelskiej.
Jest znaną społeczniczką, współtworzyła m.in. Stowarzyszenie Obrony Spółdzielców i organizowała takie akcje społeczne jak "Cała Polska rozmawia z dziećmi", "Przestań pić, zacznij żyć", "Mamo, zbadaj się" i "Prawny GPS".