Logo
  • DONALD
  • OKAZAŁO SIĘ, ŻE PRZEZ LUKI PRAWNE JACHTY REJESTROWANE W POLSCE SĄ GLOBALNIE WYKORZYSTYWANE W PRZEMYCIE NARKOTYKÓW

Okazało się, że przez luki prawne jachty rejestrowane w Polsce są globalnie wykorzystywane w przemycie narkotyków

14.09.2024, 14:00
Fot. East News
Przemytnicy pływają jachtami pod polską banderą
podczas szmuglowania narkotyków przez Ocean Atlantycki. Wynika to z luki w polskim prawie, dzięki której łodzie zarejestrowane w naszym kraju są
praktycznie nietykalne na wodach międzynarodowych
i służby nie mogą legalnie przeprowadzać kontroli. Obecnie "polskie" jachty są wśród przemytników jednymi z najpopularniejszych.
- Gdy służby innych państw widzą łódź płynącą pod polską banderą i podejrzewają, że jest ona używana w przemycie narkotyków, generalnie rzecz biorąc, nie ma nikogo, kto dałby im zezwolenie wejścia na pokład takiej łodzi - tłumaczy w rozmowie z Financial Times Julien Garsany, brukselski przedstawiciel Biura Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC).
Polski system rejestracji łodzi jest chętnie wykorzystywany ze względu na
prosty, tani i szybki proces
. Proceder, w którym właściciele z tych względów pływają pod banderą innego kraju, niż ten, z którego pochodzą, ONZ nazywa "wygodną flagą". Dla przemytników korzystanie z polskiej flagi daje dodatkową
okazję na uniknięcie kontroli
.
Niedostosowanie przepisów do prawa międzynarodowego w Polsce stwarza lukę, przez którą służby innych krajów praktycznie nie mogą uzyskać zezwolenia na kontrolę "polskiego" statku na wodach międzynarodowych. W tym przypadku nie może ich wydawać także CBŚP, mimo że jest organem odpowiedzialnym za zezwalanie na zatrzymywanie łodzi, ponieważ prawo jest niespójne z nowelizacją przepisów narkotykowych, w której zawarto zasady konwencji ONZ do zwalczania handlu narkotykowego.
W międzyczasie ilość łodzi rejestrowanych w Polsce rośnie, podobnie jak liczba statków monitorowanych przez MAOC, Centrum Analiz i Operacji Morskich, którego celem jest zwalczanie nielegalnego handlu narkotykami drogą morską i powietrzną. W 2021 roku obserwowali 12 jachtów wypoczynkowych, które były podejrzane o wykorzystanie w przemycie. W 2022 ich liczba wzrosła do 31, a
rok później do 47
. Z kolei od 2021 roku skonfiskowali 19 małych polskich statków, na pokładzie których znajdowało się w sumie 18 ton konopi indyjskich, 13,5 tony kokainy i 56 kg MDMA.
Jednak zdaniem Ministerstwa Infrastruktury, które udzieliło komentarza dla Financial Times, "biorąc pod uwagę łączną liczbę zarejestrowanych łodzi", których jest ponad 70 tys., ilość tych wykorzystywanych do przemytu "to nieduża skala". Z problemem przemytników wykorzystujących obcą banderę zmagała się także Holandia, jednak 3 lata temu z tego powodu zmieniła reguły rejestrowania łodzi.
- To, co zauważamy od kilku lat, to ogromne przemyty kokainy z Ameryki Południowej do zachodniej Afryki, bo przestępcy zdają sobie sprawę, że jest nam łatwiej ich złapać, gdy płyną bezpośrednio do Europy - opisał analityk MAOC. Dodał, że również na trasie z Afryki do Europy statki są rzadziej kontrolowane w poszukiwaniu narkotyków niż te, które przypływają z Ameryki Południowej.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA

Popularne dzisiaj

Polscy streamerzy urządzili sobie własną galę Oscarów, była bójka i nagroda za krytykowanie Ukraińców

Polscy streamerzy urządzili sobie własną galę Oscarów, była bójka i nagroda za krytykowanie Ukraińców
20
"Przepraszam bardzo, ale wydaje mi się, że nie powinniśmy być obojętni na takie przejawy ksenofobii, jak były w poprzedniej kategorii". Zobacz więcej »

Eurostat: polskie społeczeństwo znowu średnio się "postarzało", statystyczny Polak ma 43 lata

Eurostat: polskie społeczeństwo znowu średnio się "postarzało", statystyczny Polak ma 43 lata
31
Oznacza to, że jedna połowa osób obecnie zamieszkujących nasz kraj jest starsza niż 43 lata, natomiast druga połowa jest młodsza. Zobacz więcej »

Konfederacja chce wystąpienia Polski ze Światowej Organizacji Zdrowia

Konfederacja chce wystąpienia Polski ze Światowej Organizacji Zdrowia
37
Politycy Konfederacji w uzasadnieniu do projektu wskazują, że WHO nie sprostała oczekiwaniom w trakcie pandemii COVID-19. Zobacz więcej »

Grimes, artystka i była partnerka Muska błaga o kontakt w sprawie ich dziecka, jej wpisy są cenzurowane

Grimes, artystka i była partnerka Muska błaga o kontakt w sprawie ich dziecka, jej wpisy są cenzurowane
27
"Nie chce odpowiedzieć na SMS-y, maile i opuścił wszystkie spotkania, a nasze dziecko będzie cierpieć na dożywotnie upośledzenie, jeśli on nie odpowie". Zobacz więcej »
Więcej popularnych