Władze Chin uzgodniły, że w przyszłym roku
deficyt budżetowy
zostanie podniesiony do
4% PKB
, co odpowiada
720 miliardom dolarów
. Tym samym wskaźnik ten osiągnie najwyższy poziom w historii kraju. Różnica między wydatkami a dochodami budżetu państwa ma się zwiększać mimo utrzymania wzrostu gospodarczego na poziomie ok. 5%.
Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami deficyt budżetowy na przyszłe 12 miesięcy miał wynieść 3%, co odpowiadałoby tegorocznemu wynikowi. Zdaniem władz kraju silniejszy impuls fiskalny jest jednak niezbędny, aby skutecznie przeciwdziałać skutkom wzrostu amerykańskich taryf celnych na chiński import.
W listopadzie
Donald Trump
zapowiedział, że gdy powróci do Białego Domu w styczniu, to nałoży na wszystkie produkty przywożone z kraju
Xi Jinpinga
dodatkowe cła. Przyczyną tej sytuacji ma być
niekontrolowany przesył fentanylu
, który trafia z Chin do USA przez Meksyk.
Chiny ustaliły również, że p
rzewidywany wzrost PKB w przyszłym roku wyniesie
5%
. Wskaźnik ten jest o kilka punktów procentowych niższy od wyników, które udało się osiągać jeszcze dekadę temu. Tamtejsza gospodarka mierzy się jednak z kryzysem na rynku nieruchomości, wysokim zadłużeniem samorządów lokalnych i słabym popytem konsumenckim.
Zdaniem Centralnej Konferencji Pracy Ekonomicznej zwiększenie deficytu budżetowego i wyemitowanie większej ilości długu publicznego jest konieczne, aby poprawić obecną sytuację gospodarczą.
Przewidywane cele dotyczące poziomu PKB oraz deficytu budżetowego nie są jeszcze oficjalne. Zostaną one ostatecznie zatwierdzone w marcu, kiedy odbędzie się
coroczne posiedzenie parlamentu
. Do tego czasu wskaźniki mogą się jeszcze zmienić.